5 Mart 2012 Pazartesi

haz makamı / 6dansonratiyatro & candan seda balabaniki katlı yamuk yumuk bir evin her katında iki daire. her dairede birer kadın. sepet sarkıtıp zemindeki haz bakkaldan alışveriş eden dört kadın.
evin ve kadınların bir yıllık hikayesi; çiçekler açarken, leylekler göç ederken, yaz yağmurları yağarken, leylekler dönerken, lodos eserken, güz yaprakları düşerken, kar tanecikleri havada uçuşurkenki bir yılın her dolunay vaktinde hazzın doruklarını keşfe çıkan dört kadın.
ay; dişiliğin sembolü. dolunay; kadınlığın vakti, hazzın zamanı.

her dolunayda, dile gelmeyecek buluşlarla hazzı yakalayamaya çalışan dört kadının hikayesi "haz makamı", altıdansonratiyatro'nun kumbaracı50'deki "gece hikayeleri" projesinin ikinci ayağı.
"gece hikayeleri" cuma ve cumartesi geceleri onbir'de, tam da oyun saati gibi, sıradışı, alışkanlıkdışı gösterilerden oluşuyor.

"haz makamı" masa kuklası, el kuklası, animasyon ve mapping tekniklerinin başarıyla harmanlandığı bir gösteri. proje tasarımı candan seda balaban, gülhan kadim ve seda yürük'e, kukla-dekor-aksesuar tasarımları "surname 2010"dan unutamadığım candan seda balaban'a ait.
balaban'ın kukla ve mekan tasarımları çok özgün (bir tek; ağırlık kaldıran siyah saçlı karakter biraz tim burton tasarımlarını andırıyordu).
oyun 50 dakika kadar sürüyor; sadece bir-iki sahnesinde geçişler biraz uzuyor, oyunun temposu düşüyor.

"haz makamı"nda ne baş ne yan karakter, ne de kukla oynatıcıları erkek. bizleri (yani erkekleri), seyirci olarak içeri aldıklarına şükür. çünkü oyun, biraz kadınlar matinesi kıvamında, kadınlara özgü, yaramaz ve hınzır bir ton barındırıyor.
hem oyun karakterlerinin fantezileri açısından hem de seyirciye yaşatılan eğlenceli ve keyifli dakikalar açısından "haz makamı" kentteki en yaratıcı oyunlardan biri. oyun bu haliyle, gösteri saatine de cuk oturuyor; bir zamanlar televizyonlardaki kırmızı noktalı filmler saati misali. boşuna +16 sınırıyla sahnelenmiyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder