27 Şubat 2012 Pazartesi

oscar gecesi


oscar'ların da dağıtılmasıyla ödül sezonu sona erdi.
cesar, bafta, altın küre, oscar, independent spirit; ne tarz ödül, hangi ülkede verilen ödül olursa olsun; bu yılın galibi "artist" oldu.

cesar'ı (fransız), oscar'ı (yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre akademi üyelerinin ortalaması: 62 yaş, beyaz, erkekmiş), altın küre'yi anladım, esas çözemediğim bu filmin ingiliz bafta ve amerikanın oscar'a muhalif "bağımsız ruh" ödüllerini de silip süpürmüş olması.
tamam siyah beyaz ve sessiz, tamam sinemanın ilk yıllarına bir saygı duruşu. ama daha ötesi? sinema sanatı açısından; üç sahne dışında, "artist" sanki 100 yıl öncesinin mantığıyla çekilmiş fikir fakiri bir film.

kime ödül verdiklerine değil de, kimi aday yaptıklarına baktığımızda ise; bafta'cıların -arabesk bir tabirle de olsa- alnından öpesi var insanın.
en iyi film adaylarının arasında "drive" ve "tailor tinker soldier spy"; en iyi yönetmen adayları arasında ise "drive" ile nicolas winding refn, "tailor, tinker, soldier, spy" ile tomas alfredson, "we need talk abour kevin" ile lynne ramsay vardı; en iyi erkek'te "shame" ile michael fassbender'i, en iyi kadın'da tilda swinton'ı es geçmemişlerdi.
drama'nın antik yunan'dan sonra en yetkin örneklerinin verildiği topraklara da bu yakışırdı zaten.

en iyi belgesel dalında "pina" oscar alamadı. "artist"in ödül aldığı bir geceden wim wenders'in eli boş dönmesi iyi oldu aslında.

büyük bir naiflikle, acaba tanztheater wuppertal dansçıları oscar töreninde küçük bir gösteri sunarlar mı diye aklımdan geçmişti. gecede cirque de soleil'in sahneye çıkması beni kendime getirdi; seyrettiğim organizasyonun seviyesini hatırlattı bana. aslında, onların da haklarını yememek lazım; gecenin en iyi/yaratıcı/dinamik dakikaları güneş sirkinin insanüstü akrobatlarının marifetlerini seyretmekti.

bir de; merly streep'in çok güzel, duygusal, içten konuşması törenin en etkileyici anıydı.
streep büyük bir alçakgönüllük ve vefayla: "öyle görünüyor ki bir daha bu ödülü alamayacağım, bu yüzden, buradan, şimdiye kadar birlikte çalıştığım, bu diyardan göçmüş veya yaşayan herkese teşekkürlerimi iletmek isterim" dedi.

[aşağıdaki fotoğrafı eklemeden edemeyeceğim, çünkü oscar gecesinden bahsedip de, gecenin en sade, en alımlı, en estetik kadını penelope cruz'u es geçmek olmazdı. 04.03.2012]

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder