29 Ocak 2012 Pazar

doğumgünü armağanı


bu sene kendime doğumgünü hediyesi; bu sıkışık dönemimde, dvd'si türkiye'de yeni çıkmış "pina"yı satın alıp bir kere daha seyretmek için zaman ayırmaktı.
geçen sene festival'de iki kere, sinemalara geldiğinde dört kez izlemiştim. hatta yabancı bir arkadaşım "niye o kadar kere izledin ki, anlamadın mı?" gibisinden espri ile karışık kinayeli bir yorumda bulunmuştu. demek yeterince anlamamışım ki, bugün bir kere daha izlerken daha önce fark etmediğim bir kaç "hoşluk" dikkatimi çekti.
ve bir kere daha wim wenders'a hayran oldum; pina bausch gibi zor bir sanatçının ardından bu kadar düşünce yüklü, bu kadar anlam yüklü ve bu kadar "hatırşinas" bir film yarattığı için."pina"nın geçtiğimiz aylarda almanya'da çıkan 3 disklik blue-ray deluxe edisyonunda (1. disk 3 boyutlu, 2. disk 2 boyutlu, 3. disk ekstralar) 44 dakikalık "making of"un yanısıra, esas heyecan verici olan "deleted scenes" kısmı.
tam 14 ayrı sahne var, filme konmamış olan. yaklaşık yarım saat süren bu çekimlerde eski yeni bir sürü bausch yapıtından solo, duo ve topluluk dansları var: “ten chi”den mechthild grossman’ın solosu, “iphigenia auf tauris”ten dominique mercy’nin solosu, “bamboo blues” ve "palermo palermo"dan solo ve düetler, “1980” ve “komm tanz mit mir”den topluluk sahneleri, "für die kinder von gestern, heute und morgen"dan ditta miranda jasjfi'nin solosu, "auf dem gebirge hat man ein geschrei gehört"den benedicte billiet ve urs kaufmann'ın soloları, bausch’un kadim kostümcüsü ve eski dansçısı marion cito ve kadim sahne tasarımcısı peter pabst’ın "cevapları" ve daha bir sürüsü...

..

1988 yılında ilk cd'mi satın aldığımda daha cd çalıcım yoktu.
şimdi hatırlamadığım bir tarihte ilk dvd'mi satın aldığımda da daha dvd oynatıcısı edinmemiştim.
geleneğimi sürdürüyorum; ilk blue-ray'imi satın aldım ama daha oynatıcısı yok. çok merak ettiğim "deleted scenes"i seyredebilmek için bir an önce edinmem gerekecek anlaşılan...

1 yorum:

  1. Sevgili Kerem'ciğim en yakın zamanda blue ray oynatıcın ve daha ihtiyacın olan veya olmayıp seni şımartacak tüm hoşluklara sahip olmanı diliyorum.
    İyi ki doğdun!

    YanıtlaSil