4 Ağustos 2011 Perşembe

idans 05 kapsamındaki "kritik çaba" başvuruları 15 ağustos'a kadar uzatıldı

bimeras geçen yıl idans04'a paralel olarak "jardin d'europa" etkinliğini düzenlemişti.
her yıl organizasyona üye bir ülkedeki dans festivalinde düzenlenen bu etkinlik kapsamında "kritik çaba" adlı bir bölüm de ver alıyor. her üye ülkeden birer kişi seçiliyor ve bu kişiler bir festivalde topalnıp "jardin d'europe" kapsamındaki gösterileri izliyor ve tartışıyorlar. her biri her gösteri için birer eleştiri metin de üretiyor. bununla kalmayıp gösterilere ödül veriyorlar.
"jardin d'europa" festival içinde festivalse, "kritik çaba" festivalin katmerlisi.

"kritik çaba"ya katılan kişiler dans yazarı ya da eleştirmeni değiller; bu işe gönül vermiş olanlar. dansın sadece görünen yüzüyle ilgilenmeyen, arkaplanına, kuramına, sosyolojik-kültürel-politik açılımlarına meraklı, eli kalem tutan meraklılar.
"kritik çaba" resmi tanımla "çağdaş dans ve performans sanatları yazarlığında uzmanlaşmaya yönelik bir eğitim programı".

geçen sene bu kapsamda üretilen metinlerin her gün taze taze yayınlandığı bir blog da açılmıştı. başta herkes için ulaşılabilirdi, sonra sadece kendi içlerine dönük hale getirildi. o kısacık "kamusal" devresinde blogda okuduğum yazılardan keyif aldığımı, beslendiğimi hatırlıyorum.

bimeras ekim 2011'de düzenleyeceği idans05 kapsamında "kritik çaba" programını bu sefer ulusal çapta devam ettirme kararı almıştı. ve duyurulmuştu.
son başvuru 1 ağustos'tu, uzatılmış.
bu bahaneyle "açık çağrı"yı hatırlamak iyi olabilir:

Kritik Çaba 5. iDANS Festivali bünyesinde düzenlenecek çağdaş dans ve sahne sanatları yazarlığında uzmanlaşmakta olanlara yönelik bir eğitim ve kapasite geliştirme programı olup bu alandaki eleştirel pratiklerin sorun, sorumluluk ve sorgularıyla yüzleşerek nitelikli olduğu kadar erişilebilir eleştirel bir yazın kültürünün gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Kritik Çaba 23 Eylül-23 Ekim tarihlerine yayılan bir dizi oturum ve seminerden oluşup iki ana amaç doğrultusunda düzenlenecektir:
• Değerlendirme yazısı, röportaj, deneme, makale ve daha kapsamlı kuramsal metinler üretmek için uzmanlık ve birikim kazandırma
• iDANS kapsamında yer alacak eserlerden birini “Kritik Çaba” ödülüne aday gösterme ve bunun için gereken değerlendirme kriterlerini ve etiğini geliştirme

Atölyeye katılmak isteyen adaylarda aranan özellikler:
• Dans tarihi ve performans çalışmaları konusunda temel bilgi
• Sanat tarihi, eleştirel kuram ve farklı disiplinlerdeki performatif pratiklerle tanışıklık
• Bir yazar olarak “ileri başlangıç” seviyesinde deneyim

Kritik Çaba’ya 7 katılımcı seçilecektir. Çağdaş dans, sahne sanatları ve performatif güncel sanatlar yazarlığı konusunda uzmanlaşmakta olan adaylar aşağıda listelenenleri 15 Ağustos 2011 tarihine kadar “Kritik Çaba Başvurusu” başlığıyla kritikcaba2011@bimeras.org adresine göndermelidir:
• CV
• Niyet mektubu
• 400-800 kelimeden oluşan bir yazı örneği

Atölyede kullanılacak temel metinler ve program hakkında detaylı bilgi seçilen katılımcılara 5 Eylül 2011 tarihinde gönderilecektir.

iDANS 05 (30 Eylül – 22 Ekim 2011) hakkında ayrıntılı bilgi: www.idans.info

1 yorum: