16 Aralık 2010 Perşembe

"dance dance... otherwise we're lost"pina bausch "dans nedir?" sorusuna aşağıdaki anektodu anlatarak cevap verir:
yıllar önce bir yunanistan seyahati sırasında yunan arkadaşıyla birlikte çingeneleri ziyarete giderler. inanılmaz bir şekilde karşılanırlar, herşey çok güzeldir. bir zaman sonra dans edilmeye başlanır. pina korktuğu, utandığı, çekingen olduğu için dansa kalkmaz; oysa oradaki herkes mükemmel dans etmektedir. pina, kafasının içindeki tedirginlikle, çekincelerle o kadar doludur ki, spontan davranmayı becerememektedir. ama çingeneler herkesin dans etmesini, pina'nın da dans etmesini istemektedirler.
11 yaşlarında küçük bir kız pina'nın yanına gelir ve bir şeyler söyler. yunan arkadaş pina'ya çevirir kızın söylediklerini: "dans et dans et... yoksa yiter gideriz."

wim wenders'in üç boyutlu "pina" filmi 24 şubat 2011'de almanya'da vizyona giriyor. filmin fragmanında pina'nın çingene kızdan duyduğu sözler kullanılmış:
"tanzt, tanzt... sonst sind wir verloren."

fragmandaki görüntüler nefeskesici!
başta sadece "café müller", "der frühlingsopfer" ve "vollmond"dan görüntüler kullanılacakken, belli ki proje genişletilmiş, sahne mekanının dışına, wuppertal'e, essen'e taşılmış, pina'nın farklı gösterilerinden bölümler dış mekanlara uyarlanmış.
müthiş gözüküyor!

1 yorum: