29 Ekim 2010 Cuma

kasım'ın ilk haftasında iki dikkatçekici etkinlik


önümüzdeki hafta istanbul'da, içerikleriyle birbirinden ilginç ve az rastlanır iki sempozyum var.
ne tesadüf -ve mutluluk- ki, ikisi de mimar sinan g.s. üniversitesi'nde.

aman yanlış anlaşılmasın, ruhsuz bomonti kampüsünde değil, fındıklı'daki yalı-saraylardan bozma ana kampüste, sedad hakkı eldem oditoryumu'nda.haftanın ilk iki günü; 30 ekim - 2 kasım tarihleri arasında düzenlenecek istanbul tanpınar edebiyat festivali kapsamında uluslararası katılımlı bir sempozyum gerçekleşecek: "türkiye'de ve dünyada tanpınar zamanı".
fatih özgüven'den selim ileri'ye, hilmi yavuz'dan murat gülsoy'a birbirinden heyecanverici sunumların olduğu programda öne çıkan oturumlardan biri ilk gün sabah gerçekleşecek: "tanpınar'ı tanımak". bu oturuma katılacak 96 yaşındaki hanım, duyduğuma göre tanpınar'ın "huzur" romanındaki nuran karakterine esin kaynağı olmuş.
sempozyumun detaylı programı için tıklayınız.

haftaiçinin son iki günü gerçekleşecek sempozyum ise bence daha da ilginç ve ender denk gelinebilecek bir konuda; ölüm ve sanat hakkında.
programı aşağıdaki gibi olan, gevher gökçe acar'ın düzenlediği "ölüm sanat ve mekan sempozyumu"nda ölüm temasının sanattaki yansımaları geniş bir perspektifte ele alınacak; edhem eldem'in, erdal erzincan'ın, ilke boran'ın sunumlarını merakla bekliyorum. kaçırmamalı!


ne şanslıyız ki ölüm ve sanat konusu sadece sempozyumda değil, bütün haftaya yayılan kapsamlı etkinliklerle mercek altına alınacak: fotoğraf sergisi, konser ve film gösterimleriyle...

1 yorum:

  1. Ayfer Tunç’un katılmamasına çok şaşırdığımı söylemeliyim. Yoksa ben mi göremedim? Onun tek başına bile Tanpınar festivalini keyifli ve doyurucu bir şölene dönüştürebileceğini düşünüyorum.

    YanıtlaSil