16 Eylül 2010 Perşembe

fin de siècle polonyası'ndan ressamlar III


varşova ulusal müzesi'nin; zamanın yükünü üzerinde taşıyan, ahşap parkelerinin gıcırtısı senfoni yaratan köhne salonlarında asılı birbirinden etkileyici tablolardan bir kısmı da konrad krzyżanowski'ye (1872-1922) ait.

ağırlıklı olarak portre çalışmaları sergileniyor; karanlığın içinden çıkan, siyah ve koyu kahverenginin baskın olduğu boşluklarda ışık almış suratlar. özellikle üstteki, sanatçının eşinin teyzesi peliaga witoslawska'nın izleyiciye kitlenmiş bakışının acı ile korku arasındaki ifadesi çok kuvvetli; unutulacak gibi değil.
bir de, buraya aldığım son tablo; tek bir mum ışığının aydınlattığı karanlıktaki gölgelerin hakim olduğu boş odadaki gizem ve gerilim elle tutulacak kadar bariz.

müzede peyzajları yoktu, internette araştırma yaparken denk geldim ve onlara da hayran kaldım. işte küçük bir seçki:bu son iki resim maalesef çok kötü belgelenmişler; renkleri çok fazla açılmış, gizemli karanlık atmosferlerinden çok şey yitirmişler.
çıplak gözle gördüğümde beni mıknatıs gibi kendilerine çekecek kadar etkiledikleri için, buraya almadan edemedim. varşova'ya yolu düşenlere orijinallerini ziyaret etmelerini tavsiye ederim.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder