12 Temmuz 2010 Pazartesi

ispanyolların gecesiajans-2010'dan destekli dans platform istanbul'un konuğu pazar akşamı ispanyol compania nacional de danza 2 idi. julidans günlerim devam ediyor gibi hissettim, tek eksik turuncu tişörtlü insanlardı. zaten kupayı da ispanya aldı.

nacho duato yönetimindeki genç ve başarılı cnd2 ekibini daha önce işsanat'ta izlemiştim/k; yine duato'nun üç yapıtından oluşan bir program sunmuşlardı, memnun kalmıştım/k. bu sefer de, cnd2 duato'nun başka üç yapıtını sahneledi; yine memnun kaldım/k.
genel olarak, ışık veya sahne tasarımına dair herhangi bir atraksiyonu olmayan, koreografinin gücüne ve dansçıların tekniğine dayalı üç yapıtla saf dansın ve kusursuzca akan bedenlerin keyfine vardık.


çok yeni bir yapıtla, 2009 tarihli "kol nidre" ile başladı program; bence akşamın en etkileyici yapıtıydı.
müzikleri arvo part, john zorn ve john tavener imzalı "kol nidre", savaşa dair imgeler üzerine kuruluydu. birbirinden hoş ve akıcı koreografik buluşlar, goya'nın savaşı anlatan özgün baskıları ve ünlü 3 mayıs tablosundan ispanyol iç savaşına ve günümüze bütün savaş acılarını ve insanın yıkımını gözler önüne serdi.


ikinci eser "without words" akşamın en eski tarihli işiydi, 1998'den.
mischa maisky'nin cellosuyla piyano eşliğinde yorumladığı franz schubert'in müziğinin içerdiği bütün romantizmi, melankoliyi, yumuşaklığı barındırıyordu duato'nun koreografisi; genel olarak klasik balenin hareketleri kullanılarak modernleştirilmiş, duolar, triolar, tek bir solo ve topluluk koregorafisi ustaca kaynaştırılmıştı.
arka perdeye yansıtılan yapıtın siyah-beyaz fotoğrafları da, önde akıp giden koreografi ile koşutluk oluşturuyor, hüzün ve nostalji hissini arttırıyordu.
ayrıca, cdn2'nin genç dansçıları da çok başarılı bir şekilde yorumladılar yapıtı.


akşamın son eseri "gnawa" tipik bir üçlü programın son yapıtı olacak nitelikte, gerek müziği gerekse koreografisiyle daha popüler, ağırlıklı olarak kulağa ve göze hitap eden, gösterişli ve seyirciyi çoşturan bir çalışmaydı. bence akşamın en zayıf eseriydi.

1 yorum: