19 Haziran 2010 Cumartesi

Gizli: Franco İspanya'sında Kaçak Filmler24-27 haziran tarihlerinde istanbul modern'de ilginç bir toplu gösteri var:
franco döneminde bir grup katalan yönetmenin faşist rejime karşı el altından ürettiği filmler.
maalesef documentarist 2010 ile çakışıyor [belki, onu tamamlıyor da diyebiliriz], bu filmleri bir daha bulamayabiliriz, kaçırmamak lazım!
hepsi digital formatta, türkçe altyazılı.

basın açıklamasından:
"Katalonya’da kaçak film üreten, dağıtan ve gösterim yapan yönetmenler işçi hareketinden, siyasi partilere Franco-karşıtı ilkeleriyle film yapmış, film kulüplerinden sosyal ve kültürel derneklere uzanan bir dağıtım ağı kurmayı bile başarmışlardır.
Çoğu yönetmenin kimliğini sakladığı bu filmler her ne kadar İspanyol sinema tarihinin marjinal bir kısmını temsil etse de diktatörlüğün son yıllarına dair ilk elden kaydettikleri belgeler çok önemli bir rol oynar.
İç Savaş’tan sonra doğan sinemacılardan mürekkep bu ekip barınak sorunları, göçler, siyasi tutuklular, ifade ve konuşma özgürlüğünün kaldırılması gibi konuları işleyerek o zamanki rejimin psikolojik, sosyal, ekonomik ve kültürel sonuçlarını sinema tarihine aktarırlar. Sürgünle entelektüel yok olma arasında bir seçim yapmaya zorlanırlar; buna karşın kendilerini ifade etmeyi ve sanatlarını İspanyol tarihinin yönünü değiştirecek politik bir hareketin hizmetine sunmayı tercih ederler."

filmler hakkında detaylı bilgi için:
http://www.istanbulmodern.org/tr/f_index.html
http://www.pragda.com/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder