13 Mart 2010 Cumartesi

toskana'dan anlar 04: lucca

lucca, floransa'ya trenle 1.5 saat uzaklıkta küçük bir kasaba; yıldız şeklindeki surları korunmuş, roma koliseyum'unun üzerine inşa edilmiş ortaçağ evleri korunmuş, ağaçlı kulesi korunmuş, kentin çocuğu puccini'nin doğduğu ev (müze olarak gezilemese de) korunmuş, michelin yıldızlı lokantası mevcut, enfes dükkan cepheleri var, fazlaca geniş meydanları ve güneşin sızamayacağı kadar dar sokakları var...
yaklaşık üç saatte bütün kenti gezip bitirebiliyorsunuz. belki biraz daha detaylı gezenler için 4-5 saat yeterli olabilir; araya yemek de sıkıştırılabilir.

bu seyahatimde kule veya katedral kubbesine çıkmamaya yeminli birisi olarak tepesinde ağaç yetişen bir kule görünce dayanadım, bilmem kaç basamağı tırmandım; değdi.
tepeye, ağaçla kalmamışlar, bir de küçük havuz yapmışlar; ya da şimdi bir kere daha düşününce, acaba bir gün önceki yağmurun suyu muydu ağaçların dibindeki; belki de.
yine de pek hoş bir atmosferdi, hele de, turizm sezonu olmayan bir ayda, orayı tek başıma yaşamak iyice keyifli bir duyguydu; göğe yakın, çatıların üzerinde ama suyu, toprağı ve ağacı hissetmek; tanrılar böyle bir yerde oturuyor olsa gerek...

1 yorum:

  1. her italya'ya gittigimde, ayni seyi hissediyorum: 4.kocam italyan olmali!!!

    yeni atolyem icin yolladigin iyi temennilerin eksik olmasin..

    sevgilerimle..

    YanıtlaSil