26 Mart 2010 Cuma

kukla festivali'nde leh günü

"i"


"toporland"

kukla festivali'nde bugün lehler sahnedeydi. garajistanbul'da önce tadeuzs wierzbicki "i" ile, daha sonra da unia teatr niemozliwy tiyatrosu marek b. chodaczyński'nin yönettiği "toporland" ile bizleri büyülediler.

sanatsal etkinliklerin yıllardır sıkı takipçilerinden olan bir arkadaşım "i"nin 13 yıl önce -yani festivalin ilk yılında-, "toporland"in de 10 yıl önce kukla festivali'ne konuk olduğunu söyledi. ben o zamanlar seyretmemiştim, kısmet bugüneymiş. arka arkaya çok iyi geldiler.

ikisi de çok basit fikirlerden yola çıkarak yaratıcı tasarımlar sahneye koyan ilginç gösterilerdi. ikisinde de tek bir malzeme kullanılmış ve o tek malzemenin sınırları zorlanmıştı: "i"de ışık, "toporland"de ondüle kartondu bu malzemeler.
"i" keşke bu kadar soyut kalmayıp müzikli bir hikaye anlatsaymış dedirtti, "toporland" ise keşke yarım saat değil, çok daha uzun olsaydı.

aykırı yazar-çizer-yönetmen roland topor'un sürreal dünyasından esinlenilerek yaratılmış ve kontrabas'ın canlı müzikle eşlik ettiği "toporland", ince bir mizahi tonun yanısıra üst düzey bir estetik ve yaratıcılık da içeriyordu.

2 yorum:

  1. tekrarı var mı?

    YanıtlaSil
  2. maalesef; dün akşamkiler festivaldeki tek gösterilerdi.

    YanıtlaSil