11 Şubat 2010 Perşembe

dans düşleri

anne linsel bir belgeselci.

pina bausch hakkında enfes bir belgeseli var; 2006 yapımı, adı “pina bausch”.
öyle 1.5-2 saat süren bir yapım değil bu; sadece 44 dakika.
pina bausch, dansçıları, sahne tasarımcısı ve kostümcüsüyle yapılan söyleşiler o kadar isabetli biraraya getirilmiş ve kurgulanmış ki, uzun lafa gerek kalmadan, az öz ama etkileyici bir bütünlükte pina bausch’un sanatı, dansa ve hayata yaklaşımı ustaca belgelenmiş.

anne linsel’in pina bausch ile ilgili yeni bir belgeseli yarın başlayacak 60. berlinale’de gösterilecek; adı “tanz traueme”.
pina bausch 1978 yılında ilk defa sahneye koyduğu “kontakthof”u 2000 yılında bu sefer 65 yaş üzeri hanım ve beyler için yeniden sahneler. 2008’in sonbaharında wuppertal, düsseldorf ve essen'de düzenlenen “pina bausch festivali” vesilesiyle “kontakthof” bu sefer 14 yaş üstü yeniyetmelerle tekrar sahneye taşınır.
anne linsel’in rainer hoffmann ile beraber hazırladığı 89 dakikalık belgesel, işte bu son versiyonu konu ediniyor.

pina bausch’un bu iki “kontakhof”u şu sıralar dünyayı geziyorlar; hatta bazı şehirlerde aynı gün içinde matinede 14 yaşlı olanı, suarede 65 yaşlı olanı sahneleniyor.

kontakthof - 65 yaş üstü hanımefendiler ve beyler ile”nin sahneden yapılan bir kaydı idans03’te gösterilmişti. umarım anne linsel’in bu yeni belgeseli de bir yerlerde, mesela film festivali’nde gösterilir. ya da keşke [biraz da hayal kuriyim] haziran ayında “nefes” istanbul’a gelebilirse, goethe enstitüsü’nün de yardımıyla istanbul’da bir pina bausch filmleri haftası düzenlense. geçtiğimiz kasım’da topluluğun paris'te theatre-de-la-ville gösterileri sırasında tam bir aylık bir film programı düzenlendi. istanbul’da bir haftalığı neden olmasın!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder