26 Şubat 2010 Cuma

"akm nasıl yaşar?"

"...
Proje mimarları ile aynı düşünceyi paylaşanlar AKM'nin işlevlerinin ne için kullanıldığı ve ne işe yaradığını hiç önemsemiyorlar gibi. Varsa yoksa yapılardaki biçim arayışları içinde olduklarını izliyorum. Bizler oyunları sadece izler, fuayede de konuşuruz. Oysa oyunların hazırlandığı sahne arkasında neler konuşulur, nasıl çalışıyor; bu alanlar dahil faaliyetler nelerdir; dekorlar nerelerde, nasıl, hangi koşullarda hazırlanır bilemeyiz.

AKM'nin gerçek kullanıcıları olan teknisyen, mühendis ve sanatçıların binanın eksiklikleri ve sorunlarını proje mimarlarından daha iyi bildiklerinden eminim.

...

Binanın atölyeleri, depoları, dekor hazırlanan mahalleri, kostüm hazırlama, dikiş ve atölyelerine ek olarak sanatçı çalışma odaları, prova alanları gibi gösteri faaliyetlerinin yürütülmesi, gerçekleştirilmesi için önemli hazırlık çalışmalarının yapıldığı salonlarının vazgeçilmez destek alanlarıdır. Başka bir değişle sahnelerin mutfaklarıdır. Bu nedenle:

Tiyatro, konser, opera ve bale gösterileri için programlı bu çok işlevli binalar aynı zamanda eğitim tesisleri gibi çalışırlar. Eğitimden uygulamaya, amatörlükten profesyonelliğe geçiş süreci bu tür binanın mekanlarında yaşanır. Binanın kalitesi çalışma alanlarının niteliği yapılan sanatsal üretimle doğrudan ilgilidir.
...."
- ersen gürsel, mimar
ersen gürsel'in cevabının tamamı için: yeni mimar dergisi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder