26 Ocak 2010 Salı

john malkovich istanbul tiyatro festivali'nde!

john malkovich, dante'nin ilahi komedya'sına da gönderme yapan "the infernal comedy" adlı disiplinlerarası bir sahne gösterisi ile 14 mayıs'ta istanbul tiyatro festivali'nin açılısını yapacak.

jack unterweger adlı avusturyalı bir seri katilin hikayesini anlatan yapıtın metni michael sturmiger tarafından yazılmış.
oyunun özelliği john malkovich'e iki sopranonun eşlik etmesi. evet, jack unterweger'in hikayesi sahnede bir barok orkestrayla birlikte canlı icra edilen vivaldi, haydn, mozart, beethoven, boccherini ve weber'in aryaları eşliğinde anlatılıyor.
oyunun fikri, aynı zamanda orkestrayı yöneten şef martin haselböck'ten çıkmış.

bilmiyenler için (ben bugüne kadar bilmiyordum) jack unterweger'in hikayesi oldukça ilginç; 1974 yılında cinayetten ömürboyu hapse mahkum oluyor. hapishanede yazmaya başlıyor ve otobiyografisi ve tiyatro oyunlarıyla o kadar ünleniyor ki 1990 yılında 700 entellektüelin dilekçesiyle şartlı tahliye ediliyor.
avusturya gazete ve dergilerinde yazar ve muhabir olarak çalışmaya başlayan unterweger edebiyat söyleşilerine katılmak için gittiği şehirlerde cinayetler işlemeye devam ediyor. 1994'te, hakkında tekrar hapis kararı çıktığı gece hücresinde intihar ediyor.

1 temmuz 2009'da viyana ronacher tiyatrosu'nda prömiyeri yapılan "the infernal comedy" 2010 mayıs ve haziran aylarında istanbul'un yanısıra lüksemburg, brüksel, paris, hamburg, bilbao, atina, selanik ve toronto'da sahnelenecek.

umarım bu gösteri son dakikada mekansızlıktan veya başka bir nedenden dolayı iptal edilmez.
her ne kadar john malkovich'i sanatının doruğunda olduğu yıllarda, 1990'da, west end'de "burn this!" adlı oyunda uzun saçlı haliyle kızgın ve ayrıksı bir karakterde seyretme şansına ermiş olsam da, ustası olduğu sorunlu, çetrefilli, karmaşık karakter rollerinden birine daha hayat verirken -bu sefer kendi şehrimdeki bir sahnede- tanık olmak müthiş keyifli olacak, eminim!

5 yorum:

 1. Ah danzon süper bir haber, Tekel işçilerinin durumu, Kar yağışı, Şakir Bey'in vefatı, Akp derken biraz sevindim. Umarım izleyebiliriz, çok teşekkürler güzel haber için...

  YanıtlaSil
 2. Bu haberi duyduğuma sevindim, deli bir malkovich hayranı olarak onu sahnede seyredebilmek ruhuma iyi gelecek hem de en sevdiğim konulardan biri olan bir seri katilin hayatını oynarken...

  Jack unterweger benim favori seri katillerimden biri olmamakla birlikte ilginç bir kişilik, daha doğrusu bir psikopatın hiçbirzaman iyileşemeceğini, bir seri katilin asla rehabilite edilemeyeceğinin örneği olması bakımından ilginç. Bence kendini eğitime vermesi de zekasının bir sonucu olarak değerlendirilmeli; yazdığı kitabın adı bile bence alaycılık içeriyor :Fegefeuer.(Araf) Tüm seri katillerde görülen özelliklere sahip: Çift kişilik, anne tarafından terk edilme ve bu nedenle tüm kadınları fahişe gibi görüp annesini öldürdüğü zannı ile öldürme güdüsü.


  Sevgiler
  Billur

  YanıtlaSil
 3. TANRIM !
  MALKOVICH !
  BURN THIS......LUTFEN NEYDI, NASILDI OGRENMEK ISTIYORUM !

  YanıtlaSil
 4. "burn this"in yazarı lanford wilson.
  günümüzde geçen dört kişilik bir oyun; bir çiftin sıradışı, çalkantılı aşk hikayesini anlatıyor.

  çifti john malkovich ile juliet stevenson oynuyorlardı.
  oyun juliet stevenson'ın etrafında dönüyor, john malkovich uzun saçlı, kızgın, agresif ve tehlikeli bir karakter olarak kadının hayatına giriyor, ikisinin aşk ilişkisi iniş-çıkışlarla devam ediyor ve çok da mutlu sayılamayacak bir sonla bitiyordu.

  oyunun en önemli özelliği pinpon topu gidip gelen diyaloglardı ve tabii bir de john malkovich'in karizması :)

  YanıtlaSil
 5. John Malkovich’in geçen yıl Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin konuğu olarak Pera müzesinde verdiği "Deneyimlerini Anlatma Söyleşisi"ni, gayet akıllara ziyan bir programsızlıkla kaçırdıktan sonra bunu kaçırmamak için elimden geleni yapacağım.

  Haber verdiğiniz için çok teşekkürler. Çünkü ben Tiyatro Festivali’ne küsmüştüm, barışmamın zamanı geldi sanırım:)

  YanıtlaSil