5 Aralık 2009 Cumartesi

sıradan vahşet

çocuklarının kavgası hakkında uzlaşmak üzere biraraya gelen iki çiftin başta uygar ve mesafeli bir ortamda başlayan görüşmeleri, zaman geçtikçe çığrından çıkar ve ortalık meydan muharebesine döner.

yasmine reza "vahşet tanrısı"nda uygar, sorunsuz ve sakin gözüken batı burjuvazisinin üstündeki örtüyü kaldırır ve yüzeyin altındaki riyakar, içten pazarlıklı ve kibirli dünyayı incelikle ortaya serer.
arada; kadına, erkeğe, evliliğe dair veciz sözler etmeyi de ihmal etmez.

yasmine reza'nın, istanbul'da yıllar önce "sanat" adlı oyunu tiyatro istanbul yapımı olarak sahnelenmişti. daha sonraları fransızların hiciv ustası bu başarılı ve ünlü tiyatro yazarının hiç bir eserini şehrimizde seyretme imkanımız olmadı.
"vahşet tanrısı" ise reza'nın 2006 yılında yazdığı son komedisi. 2007'de -geçtiğimiz yaz vefat eden- ünlü alman rejisör jürgen gosch yönetiminde isviçre'de, 2008'de londra'da, 2009'da new york'ta sahnelenmiş. en iyi oyun dalında viyana'da nestroy, londra'da laurence olivier, new york'ta tony ödüllerini almış.

bizde oyunu istanbul devlet tiyatrosu sahneliyor, çeviri zeynep avcı'ya ait, rejisör celal kadri kınoğlu.
ortalığı savaş alanına dönüştüren dörtlüyü ise ülkü duru, zafer algöz, zerrin tekindor ve işdar gökseven birbirleriyle ustaca paslaşarak -ve belli ki büyük keyif alarak- başarıyla canlandırıyorlar.

1 yorum:

  1. Ben de çok beğendim.
    Özellikle Zafer çok iyi oynamanın ötesinde oyuna bence tuluat tadını katan tempoyu veriyor.
    G.

    YanıtlaSil