20 Aralık 2009 Pazar

21.yüzyılın sineması start aldı: "avatar"


"avatar" muhteşem bir film! pandora adlı dünyanın tasarımı o kadar güzel ki, filmde ağladım. evet, ağladım; öyle "duygu yüklü" olan sahnelerde değil, basit sıradan, pandora'daki yaşamı gösteren sahnelerde, çünkü yaratılan dünya o kadar insancıl, o kadar büyüleyici, o kadar güzeldi ki!

bana göre; sanat (sanatın her türü, ister edebiyat olsun, ister tiyatro isterse sinema) iyi yapılırsa iki şeyi çok iyi anlatır: 1- insana dair duyguları, 2- hayalgücü geniş dünyaları. "avatar" bunlardan ikincisini çok iyi, çok ustaca yapan bir film.
hikayesi fazlaca tanıdık, müzikleri fazlaca titanicvari, oyunculuğu çok parlak olmayabilir ancak teknolojik olarak bakıldığında, bana kalırsa, 21. yüzyılın sineması "avatar" ile başladı.
filmde "inanılmaz" bir dünya yaratılmış, ama sanki james cameron gitmiş filmi amazonlarda çekmiş kadar "gerçek"; pandora'nın hiç bir sırıtan tarafı yok. bir de; o kadar özenli, o kadar üzerinde düşünülmüş ve o kadar güzel ki, hayran olmamak mümkün değil.

tabii; yeşil'i, ağaçları, suyu (türkuaz rengini) çok seven biri olarak pandora'ya çarpılmam kaçınılmazdı.
ayrıca film, amerika birleşik devletleri'nin ırak'ı işgal etmesinin alegorisini ve eleştirisini, taşları o kadar yerli yerine oturtarak yapıyor ki, james cameron'a helal olsun! ekolojik duyarlılık da cabası!
gişeye oynayan amerikan yapımı fantastik bir film ancak bu kadar hayalgücünü zorlayıp, güncelin nabzını bu kadar isabetli tutabilir.
kopenhag'da günlerdir toplanıp da, elle tutulur hiç bir karar alamayan devlet başkanlarına bu filmi izletmek lazımdı!

3 yorum:

 1. SEVGILI KEREM,
  KIRKYIL DURSAM GITMEYECEGIM BIR FILME BENI HEYECANLANDIRDINIZ.
  TESEKKURLER

  YanıtlaSil
 2. Kesinlikle çok güzel bir filmdi. Ben de ağladım ve tüm film boyunca yağmur ormanlarında geziniyormuş gibi hissettim kendimi. Film sonrası da zihnimde o görüntüleri epey gezdirdim. Aslında film tüm gün sürebilirdi, bir konuya ihtiyacı dâhi yoktu.

  Filmin Irak, Kızılderililer eleştirisi son derece yerinde ama bu eleştiriler Bağdat’ın yerle bir edilmesine, yeni hedef noktalara asker çıkartmamaya yeterli olamıyor. Yine, tipik olarak kurtarıcının bir Amerikalı asker olması; bozsalar da, kurtarıcının da kendileri olduğu mesajını vermeye devam ediyor. Bir değişiklik olsa ve bir sonraki Avatar filminde Na’viler gelip Dünya’yı kurtarsa…

  Bu teknolojiye sahip olanlar ile olamayanlar arasındaki farkın ne kadar açılabileceğini görmek biraz tedirgin edici olsa da yaratıcılığın yeni hali çok heyecan verici.

  Kesinlikle sinemada İmax 3D’li seanslarda bu deneyimi yaşamak gerekiyor. Yine burayı ağlama duvarına çevirdim, kızmazsınız umarım.

  YanıtlaSil
 3. Kizimla birlikte izledik. Ayni fikirdeyim. Nefes kesici guzellikte bir film... Imax 3D tekrar izleyecegim..

  YanıtlaSil