20 Kasım 2009 Cuma

üçüncü sayfadan "kan"lı canlı "gerçek" hikayeler

[uyarı: bu yazı oyunun sırlarını ifşa etmektedir]

oyun içinde oyun, hikaye içinde hikaye, iki karakter binbir hayat...
müesser hanım ile lütfi beyin 32 kısım tekmili birden hayatları, "kan"lı canlı, heyecanlı hüzünlü...

böyük gazetelerin üçüncü sayfa haberlerinden esinli hikayeleri ile, reytingi yüksek tivi programlarının kahramanlarına özenen iki karakter; müesser hanım ile lütfi bey.

bu iki karakter bir gün, çok okunmakla ve çok izlenmekle yetinmeyip, "insanın insanla en doğal, en "gerçek" karşılaşması" tiyatroya da el atarak bizlere, bir el uzaklarındaki seyircilere "canlı canlı", "hakiki" bir oyun sergilemeye karar verirlerse ne olur?
ortaya "hakiki gala" çıkar.
"gerçek zamanlı" olarak yaklaşık 70 dakika süren, ama üzerimde bıraktığı etki bu süreyi kat be kat aşan "gerçek bir tiyatro deneyimi".

"hakiki gala" bu topraklarda yaşanan gerçek hikayeleri "kurgulamak" için, bu toprakların geleneksel oyun türlerini -çağdaş bir dille/tarzla/yorumla yeniden üreterek- kullanan ve tiyatronun birincil ögesi oyuncunun gücüne dayanan bir seyirlik.

"hakiki gala" bir tiyatrotem yapımı.
yazarı ayşe bayramoğlu, yönetmeni çetin sarıkartal, usta iki oyuncusu ayşe selen ve şehsuvar aktaş.
yarın (21 kasım) kumbaracı50'de, sezon boyu istanbul'un muhtelif mekanlarında. takip için.

1 yorum:

  1. tam da oyunun ruhunu yansıtan bir yazıyla beğeninizi dile getirmişsiniz. çok teşekkür ederiz. sizin aracılığınızla duyurmak isteriz: Hakiki Gala Aralık ayında her Perşembe 20.30da yine Kumbaracı50'de olacak.

    ayşe bayramoğlu

    YanıtlaSil