1 Ekim 2009 Perşembe

lehistan krallığına doğru...

güzün başlangıcında, 02-11 ekim tarihleri arasında polonya'da olacağım.
hayranı olduğum (ve bana göre en büyük sinemacı olan) kieslowski'nin ülkesine gidecek olmaktan mutluluk ve heyecan duymaktayım.

herşey yolunda giderse; güzergahımda (bir sempozyuma dahil olacağım) dört günlük krakov, gidiş ve dönüşte zoraki durak olarak iki gün varşova ve birer gün wroclaw, poznan ve torun var. varşova'dan başlayıp direkt güney'deki krakov'a ulaşıp, daha sonra batı yönünde bir spiral çizerek birbirinden trenle 3-4 saat uzaklıktaki wroclaw ve poznan'da konaklayıp, en son merkeze göre kuzey-batı kalan torun'a varıp, oradan tekrar polonya'nın kalbindeki varşova'ya varacağım.

gündüzleri kent sokaklarını, akşamları tiyatro sahnelerini mekan tutma eğilimindeyim.
polonya tiyatro sahnesine kabaca bakıldığında varşova k. warlikovski, poznan j. wiesniewski, wroclaw ise j. grotowski ile özdeşleşmiş şehirler.
üç kere istanbul'da izleme şansına erdiğim wisniewski'ye poznan'da maalesef denk gelemiyorum, warlikowski'den kendi tiyatro grubu tr warsawa'nın bir oyununu değil, varşova operası'nda sahnelediği alban berg'in "wozzeck"ini seyredeceğim, wroclaw'da ise -yine maalesef- grotowski enstitüsü'nün herhangi bir etkinliği ile tarihlerim çakışmıyor. [almanların breslau adını verdikleri wroclaw'da iki senede bir düzenlenen tiyatro festivali'nde bu sene 30 haziran'da, pina bausch'un hayata veda ettiği gün, pina bausch'un topluluğu istanbul'dan esinlenen "nefés"i sahnelemişti.]

programımda ayrıca; krakov'da teatr groteska'dan "hommage a chagall", poznan'da bir kukla tiyatrosu, varşova'da -yıllar önce iki kere crrks'ye gelmiş olan ve işlerini büyük beğeni ile izlediğim- linga dans topluluğu'nun son projesi ("speed") var.
ve tabii, spontane olarak keşfetmeyi umduğum, önünden geçerken tesadüfen rast gelmeyi hayal ettiğim gösteriler..

1 yorum:

  1. İyi geziler ve iyi yolculuklar...
    Gezi notlarınızı ve fotoğraflarınızı merakla bekliyorum.

    YanıtlaSil