22 Ekim 2009 Perşembe

haiku'ların soyut dünyası


meraklı, sabırlı ve sebatlı seyirci ile bildiği yoldan şaşmayan düzenleyiciler biraraya gelince en zor etkinlikler bile zamanla kendi çevresini oluşturuyor.
alışılmışın dışında, farklı anlatım ve sunum tekniklerini deneyen, dansın kuramsal yönüne ağırlık veren koreograf ve performans sanatçılarının festivali idans'ın üçüncüsü az ama öz programı ile garajistanbul'da devam etmekte...

ben idans03'e ancak bu akşam, zan yamashita'nın "it is written there." adlı çalışması ile dahil olabildim. temelde benzer bir anlatım biçimi kullanan idans02'deki juan dominguez'in performansına sonuna kadar katlananlar için yamashita'nınki kolay lokmaydı doğrusu.
kaldı ki; "it is written there." kesinlikle sıkıcı olmayan, çıkış noktası alçakgönüllü, küçük fikirlerden kurulu, biraz haiku'ları andıran çok hoş ve soyut sahneler/anlar/durumlar barındıran (bunlardan bazıları rahatlıkla pina bausch'un bir yapıtında yer alabilir nitelikteydi), ancak ilginç ama anlaması/idrak etmesi zor sahneler de içeren ve kısa kısa sahnelerin bazıları arasında kolaylıkla bağlantı kurmak mümkünse de, genel kurgunun omurgasını okumanın güç olduğu; son tahlilde, verdiğim iki saate pişman olmadığım bir performanstı.

idans3'ün ağır topları rachid ouramdane, mathilde monnier, la ribot ve ivo dimchev cumartesi'den itibaren ekim'in son haftasında garajistanbul'dalar. kaçırmamalı!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder