17 Eylül 2009 Perşembe

iyi şeyler de oluyor...

bugünlerde türkiye'de "devrim" gibi bir uygulama hayata sokuldu!
abartıyorum falan sanmayın, ciddiyim.


ilk defa, sahne sanatları dalında bir yerleşik sanat kurumu sezonun bütün gösterilerini tarihleriyle birlikte daha sezonun başında belirlemiş olarak ilan etti.
ilan etti demek ne kadar doğru; internet sitesinin program kısmında sadece ekim-kasım ayları seçenekleri gözüküyor ancak teker teker etkinliklere girildiğinde her etkinliğin bilgisinin altında sezon içindeki bütün gösterim tarihleri verilmiş.


ne kadar uygar bir davranış değil mi; uzun vadeli plan - program ve seyirciye değer verilerek bunların uzun zaman önceden ilanı.
bir de; hangi gösteride hangi sanatçıların sahneye çıkacağını gösteriden bir hafta önce değil de, biletlerin satışa çıktığı bir ay öncesinden bilebilsek!
yine de, istanbul devlet opera ve balesi'ne tebrikler!

...

başka umut verici bir gelişmeyi şu sıralar yıldız sarayı'nda sahnelenen "saraydan kız kaçırma" vesilesiyle yekta kara ile yapılan söyleşiden öğreniyoruz: devlet opera ve balesi genel müdürlüğü önümüzdeki yaz istanbul'da uluslararası bir opera festivali düzenlemeye başlayacakmış.

iddialı ve cesaretli bir proje.

sevinmedim desem yalan olur, ama ["ama"sız olmaz];
bu festival de zamanla, "uluslararası" aspendos opera veya bodrum dans festivallerinin son bir kaç yıldır oldukça düşen kalitesine inecekse hiç yapılmasın, buna harcanacak emek ve bütçe aspendos ve bodrum festivallerini kalkındırmak için sarfedilsin daha iyi diye düşünmekten kendimi alamıyorum...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder