10 Ağustos 2009 Pazartesi

YETER ARTIK!

öyle bir ülkede yaşıyoruz ki, kentin modern sanatlar müzesi'ne girerken güvenlik kulübesindekiler "nereye?" diye soruyorlar; "lokantaya mı, müzeye mi?" anlamında!

demek ki, istanbul modern'in "işgal ettiği" antreponun tüketicilerinin çoğunluğu sanatseverler değil, boğaz kenarında topkapı sarayı'na nazır tıkınmak isteyen kent sakinleri; o kadar ki, müzenin içinden geçmeden (ve giriş ücreti ödemeden) hedeflerine ulaşabilsinler diye, dışarda, müzeden bağımsız işleyen bir asansöre yönlendiriliyorlar.

dünyanın bütün müzelerinde lokanta var; hatta işletmecilik açısından çoktandır kabul edilen bir gerçek, müzelerin sergilerden ziyade hediyelik eşya ve lokantadan para kazanmaları. ama herhalde dünyanın hiçbir müzesinde, istanbul modern'de olduğu gibi araç amacı aşmıyor!

bunları niye yazıyorum?
çünkü, bir yanım akm'nin "yenileme" adı altında bir ticari mekan haline getirilmemesi için dava açan aşağıdaki kurumlardan yana, diğer yanım ise, günümüzde artık böyle bir dönüşümün kaçınılmaz olduğunu söylüyor. çünkü zihniyet değişti!

yeter ki, bu dönüşümle elde edilecek gelir sanata geri dönsün.
bu temennimin de çok naifce olduğunun farkındayım; koca topkapı sarayı'nın bilet gelirlerinin direkt olarak topkapı sarayı müzesinin kasasına girmediğini biliyorken!

avrupa 2010 ajansı geçen hafta, yanına "liberal" mimarlarımızı alarak bir gövde gösterisi yaptı; ihsan bilgin'in slogan gibi lafı hala kulaklarda: "merdivenin nerede olacağına mahkeme karar vermesin!"
tamam, mahkeme vermesin, bilgin haklı. peki, kim karar verecek?
akm'nin yerleşik kurumlarının temsilcilerini göstermelik bir-iki toplantıya çağırıp da, "herkesin fikrini aldık" diyenler mi!

örneğin; almanya'da hiç kimse essen'deki alvar aalto'nun -1959'da bir yarışma sonucu kazandığı, ancak 1988 yılında tamamlanan- opera binasına, yenileme projesi adı altında bir lokanta eklemeyi aklından geçirir mi? geçirmez!
ama türkiye'de, hem de binanın mimarının öz oğlu (acaba hayati bey mezarında dönüyor mudur?) "değişiklik dıştan anlaşılmayacak" kisvesi altında aile mirasını deforme ediyor; istanbul modern'e taktığı asansörün bir diğerini, bu sefer "şeffaf" olanını, akm'ye yerleştirerek, bale stüdyosu yerine önerdiği lokantaya "herkesin" gidebilmesini sağlayarak... mevcut fuaye, gişe ve merdivenlerde değişiklikler yapıp yerine yerleştirdiği satış dükkanı ve kafeterya ile zemin katı taksim meydanı'na açılan ticari bir kimliğe büründürerek.

illa da akm'yi yenilemek istiyorlarsa; dedikleri gibi sahne teknolojisini yenilesinler, kışın çok ısıtan yazın hiç soğutmayan ısıtma-havalandırma sistemlerini, -2010 ajansının, yapının haziran 2008'de apartopar boşaltılmasına neden olarak gösterdiği- yangın tehlikesi yaratan elektrik tesisatını yenilesinler.
esas; büyük salona 8-10 yıl önce yerleştirilen "kişiliksiz" ve ergonomik olmayan "sinema koltuklarını" kaldırıp, yerine, yapının orjinalinde olan ve büyük ihtimalle hayati tabanlıoğlu'nun bizzat tasarladığı koltukların aynılarını yaptırıp koysunlar!
bir de, kanunlara kalırsa yapabileceklerini düşündükleri tek şey olan "badana boya yapsınlar", ben bir istanbullu sanatsever olarak razıyım.

geçtim akm'nin 2010 etkinliklerine yetiştirilmesini, ben biran önce akm'mi geri istiyorum!
çünkü, sanat fakiri bu mega-köyde bir senesi boşboşuna geçen ve tam bir şeyler yapılmaya başlanacak derken şimdi de bu dava yüzünden -gerçek geciktiricilere arkasına saklanacakları bir bahaneyi de altın tepside sunarak- daha da uzayan/uzatılan bu süreçte bir sanatsever olarak hayatım iyice kuraklaştı!
istanbul'un barajları su dolu, ama en kapsamlı tek kültür yapısı 1.5 yıldır bomboş!


07.08.2009
29.08.16363

BASIN TOPLANTISINA ÇAĞRI

İstanbul 9.İdare Mahkemesi Kültür Sanat Sendikası’nın Atatürk Kültür Merkezi’ne (AKM) ait avan proje tadilatına ilişkin İstanbul II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 21.12.2008 gün ve 2268 sayılı kararı ile eki avan projelerin iptali ve yürütmenin durdurulması istemli talepleri yerinde buldu ve yürütmeyi durdurma kararı verdi.

İdare Mahkemesi’nin 03.07.2009 tarihinde oybirliği ile almış olduğu karar süreci hakkında kamuoyunu bilgilendirmek ve görüşlerimizi paylaşmak amacı ile Meslek Kuruluşları ve Sivil Toplum Örgütleri olarak 11 Ağustos 2009, Salı günü Saat: 13.00’de yapılacak basın toplantısına ve açık oturuma katılımınızı dileriz.

Saygılarımızla,
TMMOB Mimarlar Odası
İstanbul Büyükkent Şubesi
Yönetim Kurulu

Yer: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi
Adres: Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası –Beşiktaş/İSTANBUL
0212 227 69 11

Çağrı Yapan Kuruluşlar ve Açık Oturum Katılımcıları:
Eyüp MUHCU - TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi YK Başkanı
Yavuz DEMİRKAYA - Kültür Sanat Sendikası (Kültür- Sanat Sen) Gn. Başkanı
Orhan KURTULDU - Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği (TOMEB)İstanbul Temsilcisi
Bedri BAYKAM - Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği ( UPSD) YK Başkanı
Orhan AYDIN - Nazım Hikmet Kültür Merkezi Temsilcisi
Nedim SABAN-Tiyatro Oyuncusu

1 yorum:

  1. HANİ BİR SLOGAN VARDI? "KAÇ KİŞİYİZ?" DİYE
    ACABA KAÇ KİŞİYİZ SAHİDEN SÖZ ETTİĞİNİZ SANATA SUSAMIŞLAR?

    YanıtlaSil