19 Ağustos 2009 Çarşamba

trisha brown dance company istanbul'da!

anlaşılan, cemal reşit rey konser salonu nihayet perdelerini yeniden modern dansa açıyor!

iki senedir genel sanat yönetmeni olan yalçın çetinkaya'ya, salonu eski şaşalı günlerinden daha mükemmel bir seviyeye taşıdığı için çoktandır minnettardık. müzik açısından carnegie hall seviyesine çıkarmayı hedeflediği salonun son iki yılki programı hem kalitenin yükseliği hem de bilet fiyatlarının uygunluğu açısından rüya gibiydi.

tek eksik, salonunun çok elverişli olduğu küçük ölçekli çağdaş/modern dans gösterilerine kapalı olmasıydı.
salonun eski dönemlerinde gerek sezon içinde gerekse nisan'da düzenlenen mini festivalde çok iyi toplulukları izleme şansımız olmuştu.
yalçın çetinkaya bence yanlış bir seçimle salonu çağdaş dansa kapatırken, rusya'dan klasik bale topluluklarına açıyordu ki, crr'nin sahnesi klasik bir bale için yeterli ölçülere sahip olmadığından koreografiler sahneye sığmıyordu.

neyse ki, salonun politikası yavaş yavaş değişiyor olmalı çünkü 04-05 kasım tarihlerinde çağdaş amerikan dans sahnesinin en önemli ve popüler isimlerinden trisha brown'un dans topluluğu crr'ye konuk olacak.
program daha belli değil, ancak grubun internet sitesinde "repertuvar programı" başlığıyla sunulduğuna göre büyük ihtimalle "l’amour au théâtre" (2009), "you can see us" (1995) ve "set and reset" (1983) sahnelenecek.
iki akşam farklı program mucizesi gerçekleşirse trisha brown'un erken dönem yapıtlarından bir seçkiyi de izleme imkanımız olabilir.

kasım'da trisha brown, nisan'da paul taylor; amerikalıların istanbul'a ilgisi artmaya başladı gibi...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder