24 Ağustos 2009 Pazartesi

mathilde monnier istanbul'da!


mathilde monnier'in "gustavia" ile idans'ın üçüncüsünün programında olduğu idans'ın sitesinde yazıyordu, ama monnier'in sitesinde görünmüyordu. 2009 güz programıyla birlikte istanbul gösterileri de gözüktü, tarih kesinleşti: 27-28 ekim. mekan, büyük ihtimalle garajistanbul olacak.

"gustavia" bizzat monnier'in de dans ettiği iki kişilik bir yapıt. diğer koreograf-dansçı ise ispanyol la ribot. monnier ile la ribot, geçen sene montpellier'de prömiyeri gerçekleştirdikleri "gustavia"da burlesk sanatın dünyasında geziniyorlar; el pais "gustavia"daki iki anti-kahraman için marcel marceau ile buster keaton'ı akla getirdiklerini yazmış.
"gustavia"nın tam da "gülmek/ağlamak" temalı üçüncü idans'a yakışan bir gösteri olacağı kesin!

mathilde monnier daha önce istanbul'a 1999'da tiyatro festivali'ne gelmişti; grubu
centre choréographique national de montpellier, müziğini heiner goebbels'in yaptığı "les lieux de la" (o yerlerden)'i sahnelemişti.
meraklısı, bir kaç yıl önceki if bağımsız film festivali'nde boş salonlara oynayan avant-garde sinemacı claire denis'in "vers mathilde" adlı filmini kaçırmamıştır.

1 yorum:

  1. filme gitme sebebim dışında bir sebep de Filiz Sızanlı'nın da Mathilde Monnier ile çalışması yüzünden olmuştu.

    süper bir sabahtı benim için. tost+portakal suyu ile bie kahvaltıdan sonra hiç kalabalık olmayan bir salonda sabahtan tok karnına bir dos sinema almıştık. aklımda kalan, şişman dansçısıdır hala. dansın beden üzerinde bitmeyen bir deney ve araştırma oluşunu ve her bedenin muhakkak bir şey söylediğinin bir tarifiydi o şişman dansçı.

    YanıtlaSil