17 Ağustos 2009 Pazartesi

antenleri hotbird'e çevirme zamanı

efsanevi televizyon kanalı arte'nin eylül sürprizleri inanılacak gibi değil!
işte bunlardan birkaçı:

5 eylül 2009, cumartesi : 24h berlin
yaklaşık bir yıl önce, 5 eylül 2008'de tam bir gün boyunca berlin'de yapılan 750 saatlik çekimlerin kurgulanmasıyla oluşturulan bir kent belgeseli.
belediye başkanı klaus wowereit'tan daniel barenboim'a, sokaktaki evsizden, çöpçüye kadar her "çeşit" berlinli ile yapılmış çekimlerin gerçekzamanlı gösteriminden oluşan program 5 eylül cumartesi sabahı 6.00'da başlayıp 6 eylül pazar sabahı 6.00'da bitecek.

6 eylül 2009 pazar : dört mevsim - vivaldi
akamus (akademie für alte musik berlin) üyeleri ile sacha waltz'ın dansçılarından koreograf juan kruz diaz de garaio esnaola'nın ortak projesi olan "4 elemente 4 jahreszeiten"ı geçtiğimiz ocak ayında işsanat'ta seyretme şansına ermiştik.
o zamanki izlenimlerimi "...taş, toprak, ateş, mum, hava, su, taze yaprak, kağıt, elma, su, tüy, kar, kumaş, kırmızı kurdele, güneş, kuru yaprak, orman, merdiven, ateş, rüzgar, sandalye, çıplak ayak, kırık çalgı, yağmur, gökgürültüsü, şimşek... hepsi, hepsi vardı sahnede, bir de alçakgönüllü müzisyenler ve müthiş bir dansçı!" diyerek bitirmiştim.
canlı izleyemeyenler ve tekrar tekrar izlemek isteyenler için, bu projeden "vivaldi - 4 mevsim" kısmının 2009 tarihli, 44 dakikalık televizyon kaydı vazgeçilmez olacak.
o zamana kadar, ısınmak için:


7 eylül 2009 pazartesi: shakespeares sonette
evet, yanlış okumadınız, daha geçtiğimiz nisan'da prömiyer yapmış, rejisi robert wilson'a, müzikleri rufus wainwright'a ait berlinli kumpanya'nın şekspir gösterisi.
inanılmaz, di mi!
wainwright'ın nasıl "oscar"ı aldığını, wilson'un nasıl seyirciye gülme izni verdiğini ve gösteriden sahneleri merak edenlere:

rufus wainwright'ın tatlı şımarıklığı ile nasıl almanca şarkı söylediğini merak edenlere:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder