11 Temmuz 2009 Cumartesi

"étonnez-moi"2009 yılına denk gelen ballets russes'ün 100. yılı avrupa'nın belli başlı bütün kentlerinde bir şekilde kutlanıyor; sergiler, yeniden yapımlar, rekonstrüksiyonlar, esinlenmeler... bunlardan -bence- en ilginç ve yaratıcı olanı londra'nın dans kabesi sadler wells'in hazırladığı prodüksiyon: "in the spirit of diagliev"
ballets russes'ün yaratıcısı emprezaryo sergei diaghilev'e bir saygı duruşu olan "in the spirit of diaghilev"de, günümüzün dört genç koreografı, sidi larbi cherkaoui, russell maliphant, javier de frutos ve wayne mcgregor birer ballet russes yapımını yeniden yorumluyorlar.

bu yeni koreografilerden kağıt üzerinde beni en çok heyecanlandıran sidi larbi cherkaoui'ninki; claude debussy'nin "bir faunun öğleden sonrası" müziğini temel aldığı "faun" adlı iki kişilik koreografide ek olarak "zero degrees"in bestecisi nitin sawhney'e de müzik hazırlatan cherkaoui, eserinin kostümlerini ise kıbrıslı modacı hüseyin çağlayan'a tasarlatıyor.

"in the spirit of diaghilev" gösterisi 13-17 ekim'de londra sadler wells'te prömiyer yaptıktan sonra 19-21 kasım'da paris théatre national de chaillot'da, 28-29 kasım'da dijon'da, 29-30 ocak 2010'da lüksemburg grand théatre'da sahnelecek.

...

sidi larbi cherkaoui'nin 2010'un mart'ında brüksel'de la monnai de munt'ta prömiyer yapacak inanç üçlemesinin son halkası "babel"den önce, bambaşka bir projesi de geçtiğimiz günlerde ilk defa seyirci karşısına çıktı.

ilk defa amerikalı bir toplulukla çalışan cherkaoui "orbo novo" adlı koreografisini beyin uzmanı dr. jill bolte taylor'ın kendi felç tecrübesini anlattığı "my stroke of insight" adlı kitaptan esinlenerek hazırlamış. abd'nin genç dans topluluklarından cedar lake contemporary ballet "orbo novo" ile 2010'da almanya ve yunanistan'a turne düzenleyecek.

...

bir zamanlar cocteau'nun diaghilev'e dediği gibi, sidi larbi cherkaoui de her yeni projesiyle onu takip edenleri şaşırtmaya devam ediyor.

2 yorum:

 1. facebook kullanıyorsanız, her pazartesi provalardan bir video koyuyorlar:
  http://www.facebook.com/cedarlake?ref=mf

  YanıtlaSil
 2. ben cedar lake contemporary ballet'in başka bir uygulamasını takip ediyorum: sitelerinden (http://www.cedarlakedance.com/) üye olunan "passport".
  geçtiğimiz üç ay boyunca her hafta yolladıkları e-posta içinde "orbo novo"nun yaratım aşamasından ya bir fotoğraf/video, ya yapıta ait bir müzik parçası ya da sidi larbi'nin bir çizimi/eskizi yeraldı.
  "orbo novo"nun sidi larbi'ye ait olması bir yana, herhangi bir yapıtın doğum sürecine tanık olmak çok keyifliydi.
  demek ki bu uygulamayı facebook'la da genişletip devam ettiriyorlar...

  YanıtlaSil