10 Haziran 2009 Çarşamba

grafik tasarımlara nufüz eden bedenler

bir arkadaşım "idans bitti dans başladı" yorumunu yaptı bu akşam talimhane çıkışında; geçen haftasonu garajistanbul'da "temps d'image" kapsamındaki benim seyredemediğim iki dans gösterisini de izlemiş biri olarak konuşuyordu. ben ise bu akşam talimhane'de cie mulleras'ın dans ile multimedyayı harmanlayan "traces - 96 details" adlı gösterisi ile çağdaş dansa olan inancımı tazeledim.

yaklaşık 5m x 5m beyaz bir zemin, havada asılı üç panoramik beyaz perde, beyaz kıyafetler içinde üç kadın dansçı.
ışık tasarımı yok gibi; beyaz zemine ve perdelere yansıtılan grafik içerikli video projeksiyon görüntüleri (film & multimedya: nicolas grimal) sahnenin/mekanın/dansçıların aydınlanmasını sağlıyor; çok hoş, yaratıcı, daha önce karşılaşmadığım/duymadığım bir fikir!
aynı zamanda ışık görevi de gören grafik tasarımlardan kurulu görüntüler sahneye tam tepeden (90 derece açıyla) yansıtılıyor. dansçılar da bu grafik tasarımlardan esinlenilerek hazırlanmış soyut hareketlerden oluşan koreografiyle (magali viguier & didier mulleras) dans ediyorlar. koreografinin çıkış noktası ağırlıklı olarak grafik tasarımlar olsa da, arasıra perdelere yansıtılan kent, insan, çocuk görüntüleri koreografinin arkasında daha başka esinlerin de olduğunun ipuçlarını veriyorlar.
müzik (didier mulleras) de grafiklerle kurulu soyut atmosferi destekleyen, oldukça ritm ağırlıklı, melodisiz, neredeyse hipnotize edici nitelikte.
"traces - 96 details" gösterisi önce internette yaratılmaya/tasarlanmaya başlanmış, multimedya ve videolarla geliştirilmiş ve daha sonra sahneye taşınmış. proje 2006 yılından beri devam ediyor ve topluluk bu projeyi uzun soluklu, "göçebe" bir iş olarak ele alıyor. dolayısıyla, cie mulleras'ın çok kapsamlı bir internet sitesi var ve bu gösteri ile de ilgili bir çok kısa film içeriyor.

digital teknolojinin dansın hizmetine bu kadar ustaca ve yaratıcı bir şekilde sunulduğu örnekler çok olmasa gerek. bodig'e bizi bu yetkin toplulukla tanıştırdığı için içten teşekkürler...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder