2 Mayıs 2009 Cumartesi

oyunu tiyatroya dönüştüren çalışmalar


bu sene stüdyo oyuncuları'nın tezgahında şahika tekand yapıtı olmayan ancak herşeyleriyle onun tarzını devam ettiren iki heyecan verici oyunla karşılaşmak mümkün.

mayıs sonuna kadar tekand'ın "karanlık korkusu" ve "evridike'nin çığlığı" ile beraber bu iki oyun, "apartman" ve "üç... iki.. 1000" nişantaşı'nın ucundaki o apartman bodrumundan ustaca dönüştürülmüş oyun mekanında sahneleniyorlar. "apartman" pazartesi'leri, "üç... iki.. 1000" cumartesileri...

ridade tuncel'in "apartman"ı ile umut kırcalı'nın "üç... iki.. 1000"i oyun oynama fikrini tiyatroya taşıyan şahika tekand'ın izinden giden iki çalışma.
tekrarlar, ışığın vazgeçilmez kurucu öğelerden biri olması, hız ve dakiklik, oyuncunun fiziksel olarak zorlanması gibi şahika tekand tiyatrosunu oluşturan tipik özellikleri bu oyunlarda bulmak mümkün.

sanki, "apartman" çıkış noktasından daha da ileri gidebilirmiş, biraz tutuk kalmış gibi geldi bana.

"üç... iki.. 1000"i oluşturan iki kısa oyundan ikincisi ("1000") ilkinden ("üç... iki..") çok daha sağlam, çok daha derinlikli, oyuncuyu olduğu kadar seyirciyi de son sınırına kadar zorlayan etkileyici bir çalışma. hatta, "1000"i seyredince, "üç... iki.." keşke hiç olmasaymış diye bile düşündüm.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder