13 Mayıs 2009 Çarşamba

idansII, izlenim 3: ezber unutturan performans

buradaki yazılarımı takip edenler her seyrettiğimi beğendiğimi zannedebilirler. ancak, öyle değil.
blog'umu oluştururken şöyle bir ilke kararı almıştım: sadece beğendiğim sanat etkinlikleri hakkında yazmak.
etrafımda yeterince kötülük, olmamışlık, beceriksizlik, aptallık var. seyrettiğim gösterilerin azımsanmayacak bir toplamı da öyle zaten. ben de yeterince kötümser, pesimist bir adamım. bari buraya iyi, zeki, pırıltılı olan şeyleri yazıyım istedim, şimdiye kadar da bir kaç istisna dışında bu ilkemi korudum.

bu akşam idansII kapsamında seyrettiğim bir performans her kaidenin isabetli istisnaları olması gerektiğini hatırlattı bana.
juan dominguez'in "AGSAMA - all good spies are my age" adlı performansı sabır sınırlarını zorlayan, giderek asab bozan, sonunda da ne gösterilen sabıra ne verilen zamana ne de bozulan asaba değmeyen festivalini şaşırmış bir gösteriydi. evet, zaman ile ilgiliydi, ancak dans ile uzaktan yakından alakası yoktu!
performans sırasında sayın dominguez'in bıkıp usanmadan bize okuttuğu kartların birinde "sözcüklerin kağıt üzerindeki koreografisi" gibilerinden bir şeyler yazıyordu. adresini kendisi göstermiş aslında: bu performans olsa olsa bir grafik festivalinde (mesela grafist'te), kandıracak kuratör bulursa da bir bienal'de sergilenebilir.
ele aldığını disipline ne kadar kavramsal da yaklaşsa bir dans festivali bu performansın yeri değil diye düşünüyorum.

idansII'de bir kaç tane daha mayın saklı. bari gelecek sefere film festivali'nden esinlenip "mayınlı bölge"yi belirlesinler, biz de başımıza neler gelme olasılığının olduğunu önceden sezebilelim!

3 yorum:

  1. kalemine sağlık arkadaşım. ezber bozanda, ezber unutturan performansta bana göre berbattı. kavramsal işler senelerdir bir şekilde gelip buluşuyor istanbul seyircisiyle. idans'la birlikte artık adam gibi modern dans performans izleyebileceğimiz umudunu da artık yitiriyorum. görkemli işlerede gerek yok bütçe eğer sorunsa, ne kadar mütevazi solo, duo işler var dünya sahnelerinde. bizimkiler yanlış yerlerde, yanlış şeyler izliyorlar herhalde. ya da biz dansın zamanı, zamanı dansı sloganlarıyla idans başlıklarıyla kandırılıyoruz. dans performanslar kitapçıklarda lütfen belirtilsin. belgesel mi izlenecek, kart mı okunacak, örgü mü izlenecek onları bilerek bilet almak istiyorum artık.

    YanıtlaSil
  2. Bi taraftan mantıklı bir istek var "dans seyretme isteği", öteki taraftan saçma bir istek daha, "kitapçık içinde şu-bu yazsın". Çok merak ediyosan internetten de 5dk baksan ne gibi işler yaptıklarını anlarsın... Artı festivale hala modern dans seyretmeye gidenleri de tebrik ediyorum, festivalin adı çağdaş dans ve performans festivali... Hani kavramlara fazlasıyla takılanlar için... Açıkçası ben festivalden memnunum. Genelde bu tarz sıra dışı işleri yurt dışında seyreden başkalarından dinleyince çok hoşa gider, iş başa kalınca zorlama... Bence biraz da seyretmeye alışmak lazım. Yerel dansçıları da gördük, herşeye sallamak kolay... Küçümsemek için değil ama eğri oturup doğru konuşmak lazım...

    YanıtlaSil
  3. Fenerli gibi konuşmayın arkadaşlar : )

    YanıtlaSil