9 Mayıs 2009 Cumartesi

gösteri sanatları ile dopdolu iki ay: mayıs-haziran 2009

2010'a yaklaştıkça istanbul'daki etkinlikler artıyor, çeşitleniyor, giderek çakışıyor.
mesela; bu akşam işsanat'ta eşsiz kübalı piyanist michel camilo ile romen kemancı roby lakatos, süreyya'da leyla gencer anma konseri, crr'de eski toprak virtüözlerden pinchas zukerman'ın oda müziği topluluğunun konserleri var.

mayıs ayında sadece gösteri sanatları alanında idans, kukla festivali, genç tiyatro ve üniversite tiyatroları buluşması gerçekleştiriliyor.

haziran'da bir yanda yılların klasik müzik festivali aya irini'yi mekan edinirken, garajistanbul'da 5-9 tarihlerinde avrupa'nın disiplinlerarası festivali temps d'images, 12-20 tarihlerinde ise garajistanbul'un yanısıra istanbul modern ve başka mekanlara da taşan "beyond belonging III - almancı!" adlı küçük bir tiyatro/görsel sanatlar festivali düzenlenecek.

temps d'images'ın programı bütünüyle açıklanmış değil ancak 5 haziran'da hiroaki umeda'nın iki solo (gölgesiyle dans ettiği "duo" merak uyandırıyor) ve 8 haziran'da annabelle bonnéry - compagnie lanabel'in "virus//antivirus" adlı dans gösterileri ile 6 haziran'da garajistanbul projesi "muhabir" kesinleşmiş prodüksiyonlar.

"beyond belonging III - almancı!" festivalinde berlin'in avant-garde kurumlarından ikisi, hebbel am ufer (HAU) ve geçtiğimiz yıl çoğunluğu almanya'da yaşayan türk sanatçılar tarafından açılan ballhaus naunynstrasse'nin prodüksiyonlarından 6 gösteri seyredeceğiz. bunlardan hakan savaş mican'ın fassbinder oyuncusu heide simon'un da rol aldığı çok karakterli psikolojik draması "der besuch" (ziyaret), neco çelik'n aziza a., idil üner ve tim seyfi'li arabesk müzikali "gazino arabesk", berlin’de yaşayan türkiye kökenli eşcinsel erkekleri konu alan nurkan erpulat'ın "jenseits" (öte taraf) ve kadir „amigo” memiş'in "ZEY’BrEaK" adlı gösterileri ilk anda ilgi çekici gözükenler. bir haftalık festival filmler, belgeseller, sanatçılarla söyleşiler ve müzik geceleriyle zenginleştirilmiş bir program içeriyor.

almanlar "berlin-istanbul 2009 kardeş şehir kutlamaları" kapsamında haziran'da yukardaki festivalin yanısıra tam anlamıyla bir istanbul çıkartması gerçekleştiriyor: istanbul modern'de haziran başında farklı bir sinema yapan çılgın sanatçı ulrike ottinger'in fotoğraf sergisi ile yedi filmi ve haziran sonunda 2008-9 yılı yapımı nitelikli alman filmlerinden derlenmiş "alles ist gut" (herşey tıkırında) başlıklı sekiz filmlik bir toplam gösterilecek.
"alles ist gut"tan andreas dresen'in "wolke 9", christian petzold'un "jerichow", sebastian schipper'in goethe uyarlaması "mitte ende august" ve nicolette krebitz'in kocasının başka bir ailesi olduğunu öğrenen bir kadının hikayesini anlatan "das herz ist ein dunkler wald" adlı filmleri özellikle merak ediyorum.

1 yorum:

  1. Sinema açısından çok zengin bir ay olacak haziran ayı, hatta nisan ayının üzerine kaymak olacak belki de... Son dönem alman sineması seçkisi beni epey mutlu etti. Epey kızmıştım istanbul film festivaline... Dresen ve Petzold'un filmlerini almadı diye, İstanbul Modern'de izlemek nasipmiş. Tabi Uçan Süpürge'deki Ulrike Ottinger'leri de -tam kadro- İstanbul'da izleyebilecek olmak epey heyecanlandırıcı. Bir de 2-7 haziran arasında documentarist var ki, seçkisinde epey önemli filmler barındırıyor.(http://www.documentar-ist.org/2009/home.html)
    Şimdiden hiçbir işi haziran ayına bırakmamak, günleri boşaltmak gerek...

    YanıtlaSil