2 Mayıs 2009 Cumartesi

devlet tiyatrosu'nun üsküdar sahnesi

üsküdar iki yeni sahneye kavuştu. bu seferkiler devlet tiyatrolarının.
üsküdar'daki eski tekel deposu, akm kapatıldığından beri idso, idob ve idt kurumlarına açılmıştı. bildiğim kadarıyla idso ve idob'un sadece idari birimleri bu binaya taşınmıştı. nisan ortasında istanbul devlet tiyatrosu'nun iki yeni sahnesi açıldı bu binada. ben orada ilk defa bugün bir oyun seyrettim, bahaneyle de etrafı görme imkanım oldu.
tekel deposunun eski duvarları korunarak içi yeni bir strüktürle tekrar inşa edilmiş. mimarı kimdir belli değil.
yapı, belli açıklıklara ve ölçülere bağımlı kalınması gerekli bir mimari tasarım sürecinden geçmiş. uygulaması derli toplu, temiz ve düzgün bir işçilikle elden gelen yapılmış gibi duruyorsa da tasarım olarak bakıldığında ne tam çağdaş ne de eskinin tekrarı; biraz ortada kalmış bir mimari dili var maalesef.
girişteki büyük fuayedeki bir dağ oteline veya büyük bir avcı evine ait olabilecek yarı rustik avize ile hafif hafif postmodernimsi kıvrımlar içeren merdiven ve üst fuaye, ve bütün bunların ardından girilen salonun çelik taşıyıcılar ve akustik ahşap panoların birleşimiyle yaratılmış malzemenin olduğu gibi gösterildiği çıplak, kaliteli, çağdaş atmosferi (keşke seyirci kısmında yerler halı değil de ahşap olsaymış): hepsi biraz biraz birbirlerine zıtlar; tam bir "ortaya karışık"!
ne yazık ki bu salon 180 kişilik, bence az. sahne genişliği yaklaşık 7.5 metre, yükseklik te iyi, ancak 180 kişiye devlet tiyatrosu sezon boyu oyun oynar da, uluslararası/yabancı bir gösteri kolay kolay sahnelenemez; biraz "butik" kaçar!
önümüzdeki haftadan itibaren bu yapı içindeki deneme sahnesi de kullanıma açılacak. zaten bir hafta sonra da kapanacak, çünkü programda 15 mayıs sonrasında oyun gözükmüyor.
herşeye rağmen, umarım birbirinden iyi oyunlar sahnelenir bu salonlarda, seyircisi de eksik olmaz...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder