28 Mayıs 2009 Perşembe

çağdaş destan tamamlandı

"vur / yağmala / yeniden" sekizinci gösteri ile noktalanıyor. sekiz aydır takip ettiğimiz bu çağdaş destan ancak bu kadar isabetli iki oyunla noktalanabilirdi. her şey o kadar tamamlandı ki, üstüne söyleyecek söz kalmıyor.

sekizinci gösteriyi oluşturan "odysseia" ile "cennet yeniden" birbirine zıt özellikler barındırıyorlar: toplumsal alan - bireysel alan, askerlik - eşcinsellik.
ilk oyun "odysseia"da işgal kuvvetlerinin özgürlük ve demokrasi getirdiklerine inandıkları topraklardan özgürlük ve demokrasi götürecekleri başka topraklara doğru yola çıktıklarına, ikinci oyun "cennet yeniden"de ise 20 yıl önce özgürlük ve demokrasinin gittiği topraklarda insanların ne kadar tok (hatta şişmanlamış), uyuşturulmuş ve omurgasız olduklarına tanık oluruz.

"vur / yağmala / yeniden" projesinin mimarı/yönetmeni murat daltaban son oyunda oyuncu olarak da karşımıza çıkarak eşcinsel matt'ı canlandırıyor.
murat daltaban'ı uzun bir süre sonra tekrar sahnede seyretme vesilesiyle, afife jale ödülleri hakkında bir izleyici olarak içimde kalan bir konuda fikrimi söylemek isterim:
kentimizin prestijli ödülü [tony'si] olmaya aday afife jale ödülleri'nin jürisi her sene bir pot kırmadan olamıyor. geçen sene "sivas '93"e, kategorileştiremedikleri için özel ödül vermeyi seçmişlerdi; saçma bir karardı, zaten çok tartışıldı. bu sene ise, neredeyse hiç tartışılmayan, ancak bana çok garip gelen başka bir karar aldılar: hangi oyundaki hangi oyuncuyu aday göstereceklerini bilemediklerinden "vur / yağmala / yeniden" projesinin bütün oyuncularına bir özel ödül verdiler. peki, murat daltaban neden yönetmen dalında aday gösterilmedi; ve neticede bu ödül ona verilmedi. kafa karıştıracak bir şey yok ki ortada: bu uzun soluklu, tutkulu projenin tek bir mimarı/tek bir yönetmeni var. murat daltaban yönetmen olarak neden görmezden gelindi? afife jale jürisi, ne kadar dar görüşlü olduğunu neden her sene kanıtlamak zorunda!
büyük ihtimalle murat daltaban'ın son oyunda oynayacağı en baştan verilmiş bir karardır. ancak yine de çok isabetli olmuş, görmeyen gözlere "ben burdayım" demek lazım!!!

"vur / yağmala / yeniden" projesinin verdiği cesaret ve özgüvenle dot'un bir sonraki projesi "angels in america" olmalı. umutla bekliyorum!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder