5 Mayıs 2009 Salı

bir mcdonagh klasiği: "yastık adam"talimhane tecrübesi biraz şanssız devam eden mehmet ergen sezonu iki yeni oyunla bitiriyor: talimhane tiyatrosu yapımı "yastık adam" ve istanbul halk tiyatrosu'nun "gagarin sokağı".

"yastık adam" martin mcdonagh'ın 2003 yılında ingiltere ve amerika'da ödüller alan kara komedisi. hikaye yazmanın gücü, kurgu ile gerçek arasındaki belirsizlik, ebevynler ile çocuklar arasındaki ilişkiler, şiddet ile masumiyet arasındaki gelgitler üzerine sıkı bir düşünce alıştırması yapan, bu uçlar arasında bıçaksırtı bir dengeyi tutturan, sürprizli virajlar alarak son ana kadar gerilimini yitirmeyen çok kuvvetli bir metine sahip mcdonagh'ın oyunu.
mehmet ergen oyunun içerdiği mizahi tarafı abartıya kaçmadan vurguladığı gibi karakterlerin insani yönlerini/duygularını da ortaya çıkaran bir reji çalışması yapmış.

dekor, kostüm ve ışık tasarımlarında bir fevkaladelik yok. [her nedense bunların kimlere ait olduğuna dair bir bilgi de yok!] keşke dekor daha da aza indirgenseymiş, çünkü bu halinin ne işlevsel ne de anlamsal bir tarafı var.

her şey dört oyuncuda başlayıp bitiyor; iki ağırlıklı başrolde (katurian ve tupolski'de) ingiltere'de david tennant ve jim broadbent, new york'ta bily crudup ve jeff goldblum oynamışlar. bizde bu rolleri serhat tutumluer ve murat karasu canlandırıyorlar. ikisi de karakterlerine nüfuz etmişler, çok başarılılar. ikincil rollerde; ariel'de bekir çiçekdemir'in her söylediği anlaşılmıyor, michal'de yurdaer okur ise ses tonu, vurguları, jestleri ve mimikleri ile çok başarılı bir oyun çıkartıyor, bu performansıyla önümüzdeki yılın yardımcı oyuncu ödüllerine şimdiden talip!

"yastık adamı" mayıs sonuna kadar istanbul ve adana'da çeşitli salonlarda yakalamak mümkün. yetişemeyenler önümüzdeki sezonu bekleyecekler...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder