12 Nisan 2009 Pazar

ölçeği ortadan kaldıran tiyatro adamı

daha önce üç defa kentimize konuk olan philippe genty 5-20 mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek 12. uluslararası istanbul kukla festivali kapsamında yeniden istanbul'da.
bu sefer, daha önceki prodüksiyonlarına nazaran daha alçakgönüllü bir oyunla, iki kişilik "zigmund follies" ile konuğumuz olacak.
philippe genty istanbul'a ilk defa "dérives" adlı gösterisi ile gelmişti. yıl: 1993, yer: harbiye muhsin ertuğrul sahnesi'ydi.
oldum olası, önceden tanımadığım sanatçıların gösterilerine/konserlerine gitmeyi sevmişimdir. "dérives"e de böyle körlemesine bilet almıştım; fransız kültür getirdiğine göre mutlaka iyidir, şehir tiyatroları sahnesini açtığına göre teknik olarak ta ilginç bir şeyler olsa gerek diye düşünmüş olmalıyım.
oyuna hayat-boyu-dostum burcu ile gitmiştik; bittiğinde ne olduğumuzu, ne hissedeceğimizi şaşırmıştık! daha önce sahnede buna benzer bir şey seyretmemiştik. nası ladlandıracağımızı da bilemedik; illüzyon mü, kukla mı, dans mı, mim mi, tiyatro mu? bunların hepsiydi; bambaşkadı, büyüleyiciydi, nefeskesiciydi!
ertesi sene crr'ye "ne m'oublie pas" ile geldiler. yıllar sonra, 2005'te, yine crr'ye "vanishing point" ile konuk oldular. son prodüksiyonları "la fin des terres"i ise geçen sene yabancı bir televizyon kanalında seyretme imkanım oldu.
genty'nin her yeni gösterisi beni etkilemeye devam etti etmesine ancak ondan seyrettiğim ilk oyunun, "dérives"in, büyüsüyle yarışanı çıkmadı.
küçük ölçekli bir gösteriyle de olsa philippe genty'i tekrar kentimizde seyredecek olmak sevindirici. kaçırmamak lazım...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder