28 Nisan 2009 Salı

kuyruğunun ucundan bir kaç parıltı kaldı biz istanbullulara bu yıldızın...


eşi, eski balet, şimdiki bolşoy balesi direktörü vladimir vasiliev ile eylül ayında yapılan 1. uluslararası istanbul bale yarışmasına onur konuğu olarak katılmışlardı.
önce ikisi hakkında kısa bir belgesel oynatılmış, ardından da ekaterina maximova oturduğu koltuktan eşinin yardımıyla kalkarak sahneye gelmiş ve bizlere teşekkür etmişti. uzun uzun ayakta alkışlanmışlardı.
ekaterina maximova iyice zayıflamış, ancak zarafetini yitirmemişti. kırılgan, narin bir kız çoçuğu gibiydi, yakın yaşlarda olmalarına rağmen cüssesinden bir şey kaybetmemiş eşi vasiliev'in kollarında.
maximova bu sabaha karşı moskova'daki evinde hayata gözlerini yummuş. 71 yaşındaymış.
60'lı ve 70'li yılların bu çok ünlü ve efsanevi bolşoy balesi prima dansçısını istanbul'da performansıyla olmasa da mevcudiyetiyle sahnede görmek, onunla aynı havayı solumak çok hoş bir duyguydu. ekaterina maximova, o akşam yarışmada ödül alan gençlerden birine ödül heykelciğini takdim etme görevini de, zorlukla da olsa yerine getirmişti..
hemen eylül'ün ardından ekim'de maximova ile eşi vasiliev'in beraber geçirdikleri 50. sanat yılları adına bolşoy tiyatrosu'nda mini bir festival düzenlenmiş.
ekaterina maximova erken de olsa, mutlu ayrılmış olmalı bu dünyadan. gittiği yerde de alkışlar dinmiyordur eminim...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder