20 Nisan 2009 Pazartesi

flamenko'nun gizli festivali

(maria pagés)
mayıs ayında flamenko severler için istanbul'da adı konmamış bir festival gerçekleşecek.
crr'de önce paco pena topluluğu "flamenco vivo" ile, ardından maria pagés "flamenco republic" ile sahne alacak. işsanat'ta ise 22 mayıs'ta salonun sezon kapanışı compania antonio najarro'nun "jazzing flamenco" gösterisi ile yapılacak.

paco pena 80'li yılların başından itibaren istanbul'a sık sık konuk olmuş yılların usta gitarcısı. önceleri resitaller için geldi istanbul'a, ardından topluluğuyla da; bir zamanlar istanbul filarmoni derneği'nin düzenlediği gitar festivallerine defalarca katıldı, istanbul müzik festivali'ne hem 80'li yıllarda hem de yakın zamanda "missa flamenco" yapıtıyla katılmışlığı var. paco pena 4-5 mayıs'taki gösteride ikisi vokal, ikinci dansçı dokuz kişilik grubuyla "flamenco vivo" adlı gösterisini sunacak; sulandırılmamış, has, geleneksel flamenko dinlemek/izlemek isteyenler için birebir.

13 mayıs'ta crr'de çıkacak maria pagés ise sadler's wells, théatre national de chaillot, teatre olimpico gibi dünyanın belli başlı salonlarında gösterilerini sunmuş bir isim.
"flamenco republic"te paco pena'ya nazaran daha modernize edilmiş, sahneleme mantığı daha sunuşa yönelik bir gösteriyle karşılaşacağımızı zannediyorum.
bu bakımdan; cumartesi akşamı crr'de izlediğim compania antonio marquez çok yetkin bir topluluktu; renk kullanımı, zengin kostümleri ve ışık tasarımıyla profesyonelleşmiş, ve maalesef bu yönlerine aşırı ağırlık verilmesi yüzünden doğallığını, sıcaklığını yitirmiş, flamenko'nun içerdiği spontaniteliği sağlayamayan bir gösteriydi. hele de; her an güler bir yüzle flamenko yapıldığına ilk defa o akşam tanık oldum; antonio marquez dans mı ediyordu yoksa seyirciyi baştan çıkarmaya mı çalışıyordu belli değildi!

işsanat'taki dans gösterilerine duyduğum güvensizlikten ve b'yi bırakın c sınıfı topluluklar getiriliyor olmasından dolayı duyduğum rahatsızlıktan daha önceki bir yazımda bahsetmiştim. dolayısıyla "jazzing flameco"ya da ihtiyatlı yaklaşıyorum.

paco pena'yı defalarca izlemiş biri olarak, mayıs ayındaki flamenko tercihim maria pagés olacak.

1 yorum:

  1. üstat, antonio marquez hakkında da bir iki satır, bir iki yorum yazardı insan..

    YanıtlaSil