24 Nisan 2009 Cuma

dans günleri

mayıs'ta istanbul çok hareketli.
türkiye üniversiteleri tiyatro şenliği, 12. kukla festivali, şehir tiyatroları'nın düzenlediği 25. genç günler...
benim en heyecanla beklediğim ise: idans 02.

ilki "solo" başlığındaydı, şimdikinin anafikri "zaman".
02 gecikti, normal zamanı 2008 eylül-ekim'iydi.
idans'çılar iflah olmaz dans tutkunular; bu yılın ekim'inde hemen 03'ü de düzenleyecekler; program kabaca belli bile. ilgilenenler için: http://www.idans.info/tr/index.php

02'nin en heyecanverici gösterilerinden biri rachid quramdane'ın "loin" (uzak)'ı olacaktı; hem de atina ve avignon'dan önce seyretmiş olacaktık. koca istanbul'da mekan bulunamadı. bu şehir altı ay sonra avrupa kültür başkenti mi olacak; tam aziz nesin'lik!

neyse ki 02'nin tek ağır topu "loin" değildi.
keersmaaeker'in dans filmlerini çeken thierry de mey ve en az keersmaaeker kadar yetenekli michéle anne de mey 02'yi açacaklar. ivana müller "solo"ya da konuk olmuştu. jonathan burrows & matteo fargion, juan dominguez, olga de soto, iguan dance theater daha önce işlerini seyretmesem de küçük bir araştırma yapınca beklentiyi yükselten isimler. 02'yi kapatacak andrea bozic ise bu seneki impulstanz'a da aynı gösterisi ile konuk olacak. yerli olaraksa; yaratıcı ve sıradışı taldans ekibi son işleriyle 02'deler.

bunlar dışında; aynı "solo"nun olduğu gibi 02'nin de, benim gibi kavramsal/avantgarde/deneysel dans camiasına biraz uzak bir dans tutkunu için daha bir sürü keyifli keşif barındıracağına eminim.


hemen mayıs öncesinde sıkı bir ısınma turu için:
27 nisan'da çağdaş bale topluluğu'dan kadıköy halk eğitim merkezi'nde "carmina burana" ve
28 nisan-01 mayıs arasında devlet opera ve balesi'nin "bir beden bir dans" etkinlikleri kapsamında süreyya operası'nda üç akşam üstüste, farklı temalı dans akşamları var.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder