12 Nisan 2009 Pazar

37. müzik festivali yaklaşırken

37. uluslararası istanbul müzik festivali'nin programı belli oldu.

5-30 haziran arasında 18 konser gibi son yılların en seyrek programıyla karşı karşıyayız. star olarak tanımlanabilecek sanatçı sayısı da üç konser ile sınırlı: borusan filarmoni'nin eşlik edeceği sempatik tenor rolando villazon, la scala filarmoni'yi yönetecek ve solist olacak daniel barenboim ve anne-sophie mutter-lynn harrell-sir andre previn üçlüsü.
daha önce bir kaç kere kentimize konuk olmuş jacques loussier, göran söllscher ve richard galliano da starlar kategorisinde olmasalar da ustalar sınıfına alınabilirler.
festivalimiz, 2009 yılında -bir şekilde (ölüm, doğum)- yıldönümleri kutlanan ne haydn'a, ne mendelssohn'a ne de haendel'e ağırlık veren bir program içeriyor.

belki, programın içine sinmiş en ağırlıklı unsur viyolonsel çalgısı; sol gabetta ve han-na chang'ın solist oldukları konserler, çağ erçağ'ın merkezinde olduğu "çello etrafında buluşmalar" konseri, saray konserleri'nde gitar-viyolonsel ikilisi, oda müziği kategorisindeki farklı konserlerde karşımıza çıkan alexander rudin ve lynn harrell bu seneki festivali viyolonsel odaklı hale getiriyor.
viyolonselli konserler bağlamında şikayetim yok. tam tersine; şahsen çok mutlu ve festivali -neredeyse sırf bu yüzden- iple çeker oldum...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder