12 Mart 2009 Perşembe

"vur/yağmala/yeniden" maratonu devam ediyor...

dot'un "vur/yağmala/yeniden" projesi devam ediyor: 5. gösteri "aşk (için her şeyi yaparım ama bunu yapamam)" ve "tanrıların şafağı"ndan oluşuyor.
her biri ünlü bir film veya romanın adını taşıyan 16 kısa oyundan bu ikisi, bir ülkenin başka bir ülke tarafından o ülkeye demokrasi, özgürlük ve insan haklarını getirme kisvesi altında istila edilmesi anafikri üzerinden gelişiyor. 16 oyunun ikişerlik paketler halinde eşleştirilmesi projenin yönetmeni murat daltaban tarafından yapılıyor; bu açıdan da baştan beri çok isabetli seçimlerde bulunuyor daltaban.

"aşk" ve "tanrıların şafapı"nda mark ravenhill yine yarattığı sıradan karakterlerinin arasındaki ilişkiler üzerinden kurduğu gündelik durumları, daha geniş bağlamda çağımızın toplumsal portresini çizmek için kullanıyor. yine bir kahvaltı masasındayız, ya da bir raporun yazıldığı bir mekanda. savaşta kendi tarafındaki askerler tarafından yanlışlıkla öldürülmüş bir işadamının eşiyle tanışıyoruz ya da ülkesi istila edilmiş eski bir öğretim üyesiyle.

sanırım, "vur/yağmala/yeniden" projesinin en etkileyici performanslarını kadın oyuncular veriyor. seyredeli üzerinden beş ay geçmiş olmasına rağmen ne "kayıp cennet"teki komşusunun çığlıklarından rahatsız olan hostes'te ezgi mola'yı unutabildim, ne de oğlu alex'in kabusları için endişelen anne'de veda yurtsever ipek'i.
5. gösteri'nin de en kuvvetli tarafı kadın oyuncuları:
"aşk"ta kocasını kaybetmiş marion'u canlandıran ipek bilgin'in usta oyunculuğu sayesinde üst burjuva bir kadının cinselliğe, yalnızlığa ve çaresizliğe dair bütün duygularına, tereddütlerine, kabullenişlerine tanıklık ediyoruz.
"tanrıların şafağı"nda ise terazinin bir tarafında ülkesi istila edilmiş öğretim üyesi jane'de mine tugay var, diğer tarafında onun yaşadıkları hakkında rapor hazırlayan "iyi niyetli, ulvi amaçlı" istila güçlerinden susan'da pınar töre. mine tugay geçen sezon başlayan ve bu sezon devam eden dot yapımı "karatavuk"ta mükemmel ötesi bir oyunculuk sergileyerek hafızamda unutulmayacak bir yer edinmişti. "tanrıların gazabı"nda da, yine benzersiz, çok güçlü bir oyunculuk sergiliyor!

önümüzdeki hafta prömiyer yapacak 6. gösteri'nin ağır topları ise yine ipek bilgin ve -"üç maymun" ile hayran kitlesini genişleten- hatice aslan. heyecanla bekliyorum...


ve ilgilenenlere bir duyuru:
"vur/yağmala/yeniden"in yazarı mark ravenhill istanbul'da; 14 mart cumartesi günü 13.00'den itibaren ikişer saat arayla şimdiye kadarki 5 gösteri (10 oyun) arka arkaya sahnelenecek. 15 mart pazar günü de mark ravenhill pera müzesi oditoryumu'nda bir söyleşi/konuşma gerçekleştirecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder