6 Mart 2009 Cuma

leh müzik ustasından yılın konseri

daha 2009'un başındayız ama şimdiden "yılın konseri" olarak adlandırabileceğim bir konser gerçekleşti bu akşam crr'de: sahnede krzysztof penderecki şefliğinde sinfonietta cracovia vardı.

penderecki çağımızın en önemli bestecilerinden biri. aynı zamanda orkestra şefi. onu istanbul'da canlı izlemek/dinlemek büyük bir şanstı bizler için. [yıllar önce istanbul müzik festivali'ne kalabalık bir orkestra ve koro ile gelmiş ve kendi bestesi olan destansı "leh requiemi"ni seslendirmişti. kendi adıma ne yazık ki, o zamanki klasik müzik ilgim çağdaş bestecileri merak edecek kadar geniş değildi. dolayısıyla o konsere gitmemiştim. seneler sonra, çağdaş müzik konusunda biraz daha bilinçlendiğimde, eski festival kitapçıklarını karıştırırken bu konserin sayfasına denk geldiğimde bayağı hayıflanmış, kendime kızmıştım o konsere gitmediğime!]

konser bir penderecki eseri (yaylılar için sinfonietta) ile başladı, ikinci bis parçası olarak çalınan başka bir penderecki eseri (chaconne) ile sonlandı.
bu iki eser arasında beethoven 7. senfoni [ortalamanın biraz üstünde bir klasik müzik dinleyicisi olarak bu icrayı çok beğenmedim, nefesliler fazla tiz, genel olarak görkem ve heyecan eksikmiş gibi geldi bana], mendelsohn 3. senfoni "iskoç" [10 gün önceki shlomo mintz & crr senfoni orkestrası yorumunda olmayan her şey vardı bu icrada: hüzün, romantizm ve zümrüt yeşili iskoç peyzajının bütün tonları. tek kelime ile muhteşemdi] ve birinci bis parçası olarak prokofief gavotta çalındı.
akşamın en unutulmaz yapıtları hiç kuşkusuz penderecki'ninkilerdi. ikisi de sadece yaylı çalgılar için bestelenmiş sinfonietta ve chaconne, kaliteli çağdaş müziğin iyi icra edildiğinde ne kadar etkileyici olabileceğinin canlı ispatlarıydı.

crr konser salonu genel sanat yönetmenliğine (yalçın çetinkaya) kocaman bir teşekkür ve tebrik; penderecki'yi, bu kadar önemli bir müzik adamını, yıllar sonra bir kere daha kentimize getirdikleri için.
ve müjde vermesi benden: crr'nin 2009 programında mayıs'ta lorin maazel, aralık'ta kurt masur var!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder