25 Mart 2009 Çarşamba

acaba yolları istanbul'a düşecek mi!

avrupa tiyatrosu'nunu "haşarı çocuğu" polonyalı krzysztof warlikowski'nin 2007 yılında sahneye koyduğu amerikalı yazar tony kushner'in efsanevi oyunu "angels in america" dünyayı dolaşıyor.

son yıllarda avrupa'dan çıkan en yaratıcı koreograf fas asıllı belçikalı sidi larbi cherkaoui'nin 16 şaolin keşişi ile birlikte tasarladığı nefeskesici "sutra" 2008'in mayıs'ından beri dünyanın bütün belli başlı metropollerine konuk oldu.

istanbul'da sadece festivallerde filmlerini seyretme şansına erdiğimiz yaratıcı ve sıradışı tiyatro adamı kanadalı robert lepage son projesinde ünlü fransız başdansçı slyvie guillem ve ingiliz koreograf russell maliphant ile birlikte çalıştı. "eonnagata" adlı yapım geçtiğimiz şubat sonunda sadler wells'te prömiyer yaptı.

son yılların en verimli ve başarılı koreograflarından bangladeş asıllı ingiliz akram khan son projesinde ünlü fransız oyuncu juliette binoche ile çalıştı. 2008'in eylül'ünde londra'da prömiyer yapan "in-i" o zamandan beri dünyayı geziyor.

robert wilson 12 nisan'da berlin'de theater am schiffbauerdamm'da berliner ensemble topluluğu ve rufus wainwright'in müzikleri ile "shakespeares sonette" adlı gösterisinin prömiyerini yapacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder